KARTKA DLA OBROŃCÓW GRANIC - NASZA AKCJA SIĘ ROZSZERZA
W związku z dużym zainteresowaniem naszą akcją "Kartka Dla Obrońców Granic", w porozumieniu z naszymi partnerami – Lubelskim Kuratorium Oświaty, 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej oraz Radiem Lublin – zdecydowaliśmy o przedłużeniu jej trwania do czasu bezpośrednio poprzedzającego Święta Bożego Narodzenia. Na prace plastyczne dzieci, które chciałby w laurkach, kartkach lub obrazkach przesłać wyrazy serdecznych uczuć i wdzięczności dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji – pełniących swoją służbę obrony wschodniej granicy Polski – czekamy do poniedziałku 20 grudnia 2021.
Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości: – Wiemy, że takie wyrazy dziecięcej sympatii są szczególnie ciepło przyjmowane przez Obrońców naszych polskich granic – tym bardziej, że do wszystkich niebezpieczeństw ich służby w warunkach wojny hybrydowej oraz trudnych warunków terenowych, dochodzi obecnie niekorzystna pogoda. Z tym większą wdzięcznością przyjmujemy dołączanie do naszej akcji nie tylko dzieci i młodzieży z kolejnych szkół, ale także np. wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krasnymstawie (n/z) czy jednej z Polskich Misji Katolickich w Niemczech.
Miło nam także poinformować, że akcję "Kartka Dla Obrońców Granic" wsparł Regionalny Oddział Agencji Mienia Wojskowego, przeznaczając na pamiątki dla Autorów wybranych prac poręczne kieszonkowe apteczki pierwszej pomocy. Dyrektor Oddziału Regionalnego AMW w Lublinie przyzna swoją specjalną nagrodę firmową dla Autorów najbardziej atrakcyjnych prac. Przypomnijmy, że swoją nagrodę zapowiedział też Dowódca 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", płk. Tadeusz Nastarowicz. Wśród szkół, które włączą się do naszej akcji, Fundacja Niepodległości rozlosuje dziesięć kompletów (po 25 sztuk każdy) wydanych przez Fundację komiksów „Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza”, które będą atrakcyjną pomocą w procesie dydaktycznym.
Prace uczniów pragnących swoimi kartkami dać wyraz swoich podziękowań lub wsparcia dla żołnierzy wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Policji – pełniących służbę w zagrożonych miejscach polskiej granicy – powinny być nadesłane do 20 grudnia 2021 r. na adres:
Sekcja Komunikacji Społecznej, 2 Lubelska BOT / ul. Droga Męczenników Majdanka 70, 20-325 Lublin *koniecznie z dopiskiem [GRANICA]
Zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież do udziału w akcji oraz prosimy o zapoznanie się z uwarunkowaniami technicznymi przedsięwzięcia – które publikujemy poniżej oraz pod linkiem zapowiadającym naszą akcję.
* Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne panujące o tej porze roku w obszarze służby Adresatów kartek od Dzieci – prosimy, by prace były wykonywane jako rysunki (kredki, flamastry) lub malowane; inne techniki prac dziecięcych – np. wyklejanki, wylepianki - mogą nie dawać gwarancji bezpiecznego dotarcia do Adresatów (zakwaterowanych niejednokrotnie w warunkach polowych);
* Format prac - nie większe niż A4, przysłowiowa "kartka z bloku"; prace mogą mieć formę klasycznych "laurek" składanych na pół, jak kartka pocztowa, tzw. karnetowa;
* Każda praca powinna być włożona przed wysłaniem do osobnej koszulki foliowej A4 (ochrona przed wilgocią; zniszczeniem);
* Nie narzucamy tematyki, treści, dedykacji; wierzymy, że Dzieci, przy wsparciu Nauczycieli, będą kierowały się sercem, dobrą wolą a każde wyrazy wsparcia będą przyjęte z radością i wdzięcznością. Prace nad Kartkami mogą być okazją do wprowadzenia Dzieci w tematykę patriotyczną, związaną z obecną sytuacją na granicy Polski
* Prosimy, by prace dzieci były podpisane z tyłu pracy imieniem (z podaniem wieku) oraz klasą i numerem szkoły. Adres szkoły powinien być dołączony do przesyłki wraz z podaniem liczby przesłanych prac, numerem telefonu/ adresem eMail szkoły oraz wskazaniem osoby do kontaktu w szkole.
Prace powinny być nadsyłane (zbiorczo przez szkoły) na adres:
Sekcja Komunikacji Społecznej, 2 Lubelska BOT
ul. Droga Męczenników Majdanka 70, 20-325 Lublin
* koniecznie z dopiskiem [GRANICA]
* Termin nadsyłania prac:
Organizatorzy życzą żołnierzom i funkcjonariuszom, by sytuacja na wschodniej granicy Polski unormowała się jak najszybciej, jednak ze względu na uwarunkowania wynikające z stanu epidemii Covid-19 i na fakt pracy zdalnej w przypadku wielu klas/ szkół – naszą akcję planujemy zakończyć przed Świętami Bożego Narodzenia – w dniu 20 grudnia 2021.
Wiemy jednocześnie, że Adresaci naszej akcji bardzo potrzebują wyrazów społecznego wsparcia, dlatego gorąco zachęcamy do jak najszybszego nadsyłania prac a przychodzące kartki będą na bieżąco dostarczane przez żołnierzy 2LBOT do Odbiorców pełniących swą służbę na granicy Polski.
Partnerzy akcji: Lubelskie Kuratorium Oświaty, Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego, Radio Lublin,
Praktyczne kieszonkowe apteczki od Agencji Mienia Wojskowego:
„Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza” – wydana w formie komiksu historia Misia Wojtka, który z polskimi żołnierzami generała Władysława Andersa przemierzał szlak bojowy od Iranu do Włoch, a później poszedł z nimi na tułaczkę do Wielkiej Brytanii, jest prawdziwa i zarazem pasjonująca. Ten niezwykły niedźwiedź stał się bohaterem. Powstało o nim kilka filmów, wydano książki i komiksy, a także postawiono mu pomniki w kilku państwach świata. Prawdziwym bohaterstwem wykazał się jednak w życiu, a nie jedynie na kartach książek.
Publikacja Fundacji Niepodległości, wydana po raz pierwszy w 2015 r., spotyka się z doskonałym odbiorem młodych czytelników – do czego na pewno przyczynia się sposób narracji autorstwa Anny Niedzieli-Strobel i doskonałe ilustracje Krzysztofa Kokoryna. Forma wydawnictwa sprawia, że świetnie trafia ono do najmłodszych – w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych.
*Przykładowe karty komiksu, jaki rozlosujemy wśród Szkół, biorących udział w akcji "Kartka dla Obrońców Granic"