425. ROCZNICA UNII BRZESKIEJ

2021 11 28 bis 1 640x480W niedzielę 28 listopad br. w lubelskim kościele św. Jozafata miała miejsce Boska Liturgia (odpowiednik Mszy św.) celebrowana wspólnie przez abp. Eugeniusz Popowicz (grekokatolickiego Metropolitę Przemysko -Warszawskigo) oraz abp. St. Budzik (rzymskokatolickiego Metropolitę Lubelskiego). Uczczono w ten sposób wspomnienie św. Jozafata Kuncewicza oraz upamiętniono rocznicę Unii Brzeskiej, której bp. Jozafat był inicjatorem.
Unia Brzeska z 1596 r. dopełniała niejako jedność w różnorodności zawartą w idei równych z równymi i wolnych z wolnymi wcześniejszej o 27 lat Unii Lubelskiej. Podczas synodu w Brześciu (wówczas Litewskim) zawarto unię kościelną pomiędzy Kościołem katolickim i Cerkwią prawosławną. Część wyznawców prawosławia uznała Papieża za głowę Kościoła i przyjęła dogmaty katolickie, zachowując bizantyjski ryt liturgiczny.
Warto również przypomnieć przy tej okazji, że kanonizacja w XIX w. w Watykanie (Rzymie) męczennika za wiarę św. Jozafat wiąże się ze Świecą Niepodległości od papieża Piusa IX, którą Prezydent wolnej Polski zapala 11 XI w Centrum Opatrzności Bożej.

 2021 11 28 bis 2 640x480

Miło nam poinformować, że przy okazji uroczystości proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie ks. Stefan Batruch otrzymał z rąk JE Andrija Deszczycy (Ambasadora Ukrainy) Order Księcia Jarosława Mądrego (V stopnia). Odznaczenie państwowe przyznane zostało przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego księdzu Mitratowi za wielki wkład we współpracę i pojednanie polsko – ukraińskie. Przypomnimy tylko, że niedawno dzięki staraniom ks. Stefana powstał w Lublinie pomnik upamiętniający „Proboszcza Majdanka” bł. ks. E. Kovcza. Informowaliśmy o tym na naszej stronie: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2433-4-x-bl-ks-e-kovch

Wśród wielu inicjatyw ks. Mitrat Stefan Batruch m.in. zapoczątkował zaś Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza jest od wielu już lat (ponad dekadę) głównym organizatorem Dni Dobrosąsiedztwa – na granicy polsko-ukraińskiej np. Kryłów/Krecziv czy Zbereże/Adamczuk (w woj. Lubelskim). Można powiedzieć, że nie tylko w sezonie letnim jest to wydarzenia, które stało się znakiem firmowym otwartości Lubelszczyzny oraz jej „wrót do Europy dla Ukrainy”. Fundacja Niepodległości czuje się wyróżniona zaproszeniem do udziału w nich https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2129-europejskie-dni-dobrosasiedztwa-na-granicy-polsko-ukrainskiej-w-woj-lubelskim

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin, 28 listopada 2021

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...