„CIESZYMY SIĘ, ŻE NAWET CI NAJMNIEJSI NAS WSPIERAJĄ”

kartka 2021 12 01 181524 foto Piotr Michalski RLTysiące laurek, kartek i rysunków – akcja „Kartka dla obrońców granic” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jej organizatorami są Fundacja Niepodległości i Lubelskie Kuratorium Oświaty, przy współpracy 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kartki wykonują uczniowie szkół, wychowankowie placówek opiekuńczych, a nawet polskie dzieci z zagranicy. W środę 1 grudnia 2021 lubelscy terytorialsi zawieźli część z nadesłanych dziecięcych prac do żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji zaangażowanych w obronę wschodniej granicy.

Pakowanie prac to było wielka frajda, laurki są piękne, a niektóre niezwykle oryginalne: serce w moro, czołgi, żołnierze. Strasznie tego dużo – powiedziała kapral Martyna z 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Kartek jest bardzo dużo, szczerze mówiąc, przerosło to nasze oczekiwania – przyznaje kapral Martyna. – Nie spodziewaliśmy się aż tak licznego odzewu. Trzeba przyznać, że wszystkie kartki są przepiękne. Widać, że niektóre są naprawdę robione z serduszkiem, zaangażowaniem. Dzieci bardzo się postarały. Na niektórych widzimy wprost napisane podziękowania: dziękujemy za waszą służbę, za odwagę, za trud i poświęcenie, za to, że jesteście. Widzimy narysowanych żołnierzy, serca pełne polskich flag, dużo mundurów, pieniążki na szczęście, grosiki, flagi, czołgi. Niektóre są zalaminowane, specjalnie po to, żeby się nie zniszczyły. Jedna praca szczególnie zwróciła naszą uwagę, ponieważ cała kartka była wykonana jakby z munduru, z materiału. Z tyłu był wykonany również plecaczek, a do plecaczka były włożone słodycze. To coś niesamowitego.

Od początku działania żołnierzy, funkcjonariuszy, policjantów na granicy otrzymujemy sygnały wsparcia z różnych instytucji i samorządów. Teraz taki sygnał przyszedł ze szkół, od najmłodszych – podkreśłił Dowódca 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz. – To pozwala nam, żołnierzom, na budowanie więzi ze społeczeństwem. Dodatkowo myślę, że to fajna lekcja patriotyzmu dla najmłodszych. Buduje poczucie wartości żołnierza czy funkcjonariusza. Po drugie, wiemy i widzimy, że wszyscy odczuwają na plus to, co robimy na co dzień, w trudnych warunkach.

– Jest to bardzo duże wsparcie dla nas, żołnierzy – przyznaje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Szczególnie, kiedy widzimy to wsparcie od naszych małych obywateli. Te kartki przychodzą do nas, następnie żołnierze przekazują je funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji czy też żołnierzom pełniącym służbę na granicy. To bardzo ważne. Tych kartek są naprawdę tysiące. To fantastyczne rysunki, kolorowanki, kartki malowane farbami, kredkami, techniką kolażową. Naprawdę widać w nich mnóstwo pracy i wysiłku. Dla nas jest to bardzo ważny gest. Cieszymy się, że wszyscy, nawet ci najmniejsi, nas wspierają i w nas wierzą.

Akcja #KartkaDlaObrońcówGranic potrwa do 20 grudnia 2021 – kartki wciąż można nadsyłać na adres:

Sekcja Komunikacji Społecznej, 2 Lubelska BOT / ul. Droga Męczenników Majdanka 70, 20-325 Lublin *koniecznie z dopiskiem [GRANICA]

– Rozsyłaliśmy komunikat przy współpracy kuratorium lubelskiego do wszystkich szkół, ale odzew na tę akcję przekroczył zasięg województwa lubelskiego – zaznacza Maciej Szymczak, członek Zarządu Fundacji Niepodległości. – Mało tego, przekroczył granicę kraju. Skontaktowały się z nami dzieci z Polskiej Misji Katolickiej w Bonn, które również dołączają się do tej akcji.

Wśród szkół, które włączą się do akcji, Fundacja Niepodległości rozlosuje komplety komiksów „Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza”. Specjalne pamiątki dla autorów najciekawszych prac wręczy dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz.

 

Szczegóły można znaleźć na stronie fundacja-niepodleglosci.pl [link]. Akcję wpiera też Regionalny Oddział Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie. Partnerem medialnym akcji jest Radio Lublin.


Realcje medialne ze środowej ekspedycji dziecięcych kartek do Obrońców Granic można zanaleźć pod medialnymi linkami:
https://lublin.tvp.pl/57218231/1-grudnia-2021-g-1430 [od 10:12]
https://lublin.tvp.pl/1502451/panorama-lubelska [od 12:33]
https://radio.lublin.pl/2021/12/tysiace-kartek-wyruszylo-do-obroncow-granic/
https://radio.lublin.pl/2021/12/dzieci-bardzo-sie-postaraly-tysiace-kartek-i-laurek-trafi-do-pelniacych-sluzbe-na-granicy/

źródło: radio.lublin.pl / foto: Piotr Michalski/ Radio Lublin

 

kartka 2021 12 01 181524 foto Piotr Michalski RL

 

kartka 2021 12 01 181528 foto Piotr Michalski RL

 

kartka 2021 12 01 181543 foto Piotr Michalski RL

 

 

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...