LEKCJE O HISTORII I DZIEDZICTWIE KAWALERII

WWW 2021 12 14 Hrubieszow Lekcja 2PSK Kamil CiesielczukWe wtorek 14 grudnia 2021 w ramach naszego projektu zorganizowaliśmy w hrubieszowskim Zespole Szkół Nr 3 im.Tadeusza Kościuszki specjalne lekcje dla młodzieży klas mundurowych o obecności 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwie jego tradycji. Były one połączone z ekspozycją materiałów archiwalnych i wyposażenia wojskowego przedwojennych kawalerzystów. Za punkt wyjścia posłużyła nam opinia dowódcy 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. Mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", zaprezentowana w jednym z wywiadów dla Polski Zbrojnej. Jednostka rozpoznawcza dziedziczy tradycje przedwojennego 2 Pułku Strzelców Konnych.
" – Powszechnie uważa się, że my Polacy kawalerię mamy we krwi. W jednostce patrzymy na to nie tylko od strony chwalebnych kart historii. Zmieniły się przecież domeny walki, jest nowy sprzęt, nowe technologie. Jednak na co dzień czerpiemy z ducha kawalerii – to dziedzictwo zobowiązuje – tłumaczy płk Jakub Garbowski, dowódca 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, i dodaje: – Bycie kawalerzystą rozumiemy dzisiaj jako sposób podejścia do wykonywania zadań – z inicjatywą, dynamicznie, zawsze elastycznie adaptując się do każdych warunków – zapewnia płk Garbowski."

Fund PGNIG znak RGB WWWW Zespole Szkół nr 3 obecnie prowadzona jest edukacja wojskowa w 4 klasach o profilu mundurowym – są to klasy II i III. W roku szkolnym 2021/2022 utworzona została także pierwsza klasa, jako Oddział Przygotowania Wojskowego – w porozumieniu i przy zezwoleniu Ministra Obrony Narodowej. Jednostką patronacką jest 2.Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie. Jeszcze niedawno służył w nim odpowiedzialny dziś za zajęcia z teorii wojskowości nauczyciel w ZS nr 3 – płk. rez. Robert Łubkowski.
Nasze lekcje poprowadził znawca dziejów 2 PSK i jego roli w życiu Hrubieszowa – ppor. k.o. Kamil Ciesielczuk, na co dzień kierujący Stowarzyszeniem Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. Fundacja Niepodległości we współpracy ze Stowarzyszeniem we wrześniu tego roku zorganizowała już po raz siódmy Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie. Zostało ono objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Projekt prezentujący młodzieży kontynuację dziedzictwa kawalerii w nowoczesnych Siłach Zbrojnych RP został zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza.

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...