mega888 159. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

159. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

tarcza1863Zapraszamy w imieniu Fundacji Niepodległości i  organizatorów (wymienieni poniżej - w rozwinięciu) na obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które w Lublinie będa miały miejsce 21 stycznia br.

„Obrona słusznej sprawy dawała Polakom uzasadniane poczucie moralnej wyższości nad zaborcą, a to właśnie było źródłem dumy narodowej, czynnika tak bardzo istotnego dla przetrwania niewoli”. Prof. Henryk Wereszycki

Jedno z wielkich powstań narodowych Polaków przeciw zaborcy w dużej mierze toczyło się na terenie Lubelszczyzny. Walkami tu wsławił się m.in. V Oddział Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego płk. Kajetan Cieszkowskiego „Ćwieka” (jedyny jednolicie umundurowany polski oddział powstańczy) – powszechnie zwany Ćwiekami.

Program uroczystości:

21 stycznia 2022 r. (piątek)
godz. 10:00
Msza Święta za poległych, pomordowanych, zesłanych na Sybir, represjonowanych, zmarłych Powstańców Styczniowych, z udziałem pocztów sztandarowych, w kościele cywilnowojskowym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy Alejach Racławickich 20, w Lublinie.
godz. 11:00
Przejście delegacji uczestników do Pomnika Powstańców Styczniowych, wzniesionego w miejscu ich straceń, przy
dzisiejszej ul. Gen. Mariana Langiewicza.
godz. 11:15
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych.
godz. 12:00
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Grobowcem Powstańców Styczniowych, na cmentarzu przy ul. Lipowej.
godz. 11:45
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6, pod krzyżem i pomnikiem powstańczym
w Lasku Traugutta przy SP nr 6.

Główni organizatorzy uczczenia w Lublinie 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego:                                                               Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
Marszałek Województwa Jarosław Stawiarski