POLSKIE DZIEDZICTWO KULTUROWE NA OBJĘTEJ WOJNĄ UKRAINIE

FN 2018 Rudki kosciol parafialny oltarz glowny po konserwacji LRW związku z toczącymi się na terenie Republiki Ukrainy działaniami wojennymi, które są skutkiem bandyckiej napaści Federacji Rosyjskiej na ten kraj, skontaktowaliśmy się z gospodarzami obiektów zabytkowych, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat zostały objęte na dawnych Kresach Wschodnich działaniami konserwatorskimi dzięki staraniom Fundacji Niepodległości.

Od roku 2012 jednym z aspektów szeroko rozumianej akcji przywracania pamięci o polskiej obecności na tym terenie było podjęcie przez nas prac konserwatorskich w stosunku do zabytków pozostających za wschodnią granicą. W ramach tych działań nasze projekty objęły obiekty zlokalizowane w Krzemieńcu (kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika), Dubnie (kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Nepomucena), Rudkach (na zdjęciu - ołtarz główny; kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny), Satyjowie (kapliczka Św. Jana Nepomucena) i Drohobyczu (nagrobki zlokalizowane na cmentarzu rzymskokatolickim w Drohobyczu).


Działania konserwatorskie Fundacji Niepodległości dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonica”.

Coroczne raporty z prowadzonych prac publikowane są na naszej stronie internetowej.


W drodze przeprowadzonych rozmów ustaliliśmy, że do chwili obecnej zabytkowe obiekty pozostają bezpieczne. Mamy głęboką nadzieję, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie i polskie dziedzictwo kulturowe na dawnych Kresach Wschodnich nie ulegnie zniszczeniu.       /foto: Piotr Mazur

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...