mega888 42 ROCZNICA LUBUBELSKIEGO LIPCA

42 ROCZNICA LUBUBELSKIEGO LIPCA

2022 VII 24 L n bisRegionalne obchody 42 rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 r. miały miejsce w Lublinie 24 VII br. W niedzielne przedpołudnie rozpoczęły się pod pomnikiem Krzyżem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka 14. Zgromadziły liczne delegacje – w tym wielu komisji NSZZ „Solidarność” oraz władz wojewódzkich z Wicewojewodą Robertem Gmitruczukiem i Wicemarszałkiem Zbigniewem Wojciechowskim oraz samorządowych m. in. Miasta Lublin, a także Powiatu Lubelskiego ze Starostą Lubelskim Zdzisławem Antoniem. Jak co roku przybył Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk.
Uroczystość uświetniły liczne poczty sztandarowe, w tym sztandar i asysta żołnierzy WP z 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
Jak podkreślił kapelan Regionu Środkowowschodniego Solidarności ks. Prałat Zbigniew Kuzio zaczęła się ona od trzykrotnego wezwania Jana Pawła II w Warszawie (podczas pamiętnej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny latem 1979 roku): "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – tej ziemi!”
Przewodniczący Regionu Marian Król przypomniała zaś, że robotnicy podejmując wówczas strajk nie myśleli tylko o kwestiach bytowych. Gdyby chodziło tylko o sprawy socjalne nie trwałby on tyle dni i nie rozszerzał się po całym województwie.
Wśród wieńców składanych przez delegacje kwiaty pod pomnikiem złożyli również można powiedzieć, że weterani tamtych wydarzeń jak Józef Godlewski, czy Krzysztof Choina wraz z Markiem Wątorskim – z-cy Przewodniczącego Regionu NSZZ „Solidarność”. Przedstawiciel Fundacji Niepodległości zapalił tradycyjnie białe i czerwone znicze.
Następnie zgromadzeni udali się do Lubelskiej Archikatedry na Mszę Świętą w intencji ludzi pracy i uczestników tamtych wydarzeń.
Wspomnieniom strajków Lubelskiego Lipca z 1980 służyło m.in. spotkanie okolicznościowe w gościnnych progach auli Caritas Lublin.
Pełna relacja z wydarzenia na stronie organizatorów:http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/regionalne_obchody_42._rocznicy_lubelskiego_lipca_1980,5,1996.html

Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2564-uroczystosci-42-rocznicy-lubelskiego-lipca

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin 24 VII 2022 r.