mega888 POLSKIE POWSTANIA UCZCZONE W LUBLINIE

POLSKIE POWSTANIA UCZCZONE W LUBLINIE

2023 I 11 bis 0 640x480W 104. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, 100. rocznicę budowy portu w Gdyni, 100. rocznicę zatwierdzenia wschodniej granicy II RP oraz 84. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego Społeczny Komitet obchodów zorganizował w środę 11 stycznia 2023 r. uroczystości związane z tymi wydarzeniami.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Toast za pomyślność Polski wznieśliśmy pod życzenia wygłoszone przez Zdzisława Niedbałę. Vivat Najjaśniejsza Rzeczpospolita!

Obchody uświetniły poczty sztandarowe na czele z WP i grupy rekonstrukcyjne z epoki. Fundację Niepodległości reprezentowała delegacja na czele z Prezesem Przemysławem Omieczyńskim wraz z małżonką Lucyną.

W ramach wydarzenia 27 grudnia ubr. miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim upamiętniające 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pełen program przebiegu wydarzeń poniżej:

• 2:15 PM - złożenie kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7, z udziałem asysty wojskowej;
• 3 PM – Msz. św. w kościele rektoralnym Św. Piotra Apostoła, ul. Królewska 9 (pojezuicki), z udziałem pocztów sztandarowych, w intencji: za Ojczyznę oraz za dusze: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego i innych Ojców Niepodległości Polski, gen. Józefa Hallera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego i innych Dowódców Wojska Polskiego, żołnierzy Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, Błękitnej Armii, Powstańców Wielkopolskich i Śląskich, Pomorzan, obrońców Śląska Cieszyńskiego, Lwowa, Wilna, Kresów Wschodnich, wszystkich żołnierzy poległych za wolną Ojczyznę i ustalenie jej sprawiedliwych granic;
• 4 PM - okolicznościowy poczęstunek z toastem za Niepodległą Ojczyznę, Ojców Niepodległości, Powstańców i Żołnierzy Niepodległej – Sala Bankietowa Trybunału Koronnego.
• 5 PM - Konferencja w Sali Trybunalskiej Trybunału Koronnego
– odśpiewanie hymnu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
– koncert fortepianowy (utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego, w wykonaniu Tomasza Krawczyka, Wydział Artystyczny UMCS)
– Marian Król przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Romana Dmowskiego w Lublinie, Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
– prof. Mieczysław Ryba, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, członek Kolegium IPN, prof. KUL i AKSiM w Toruniu – „Wszechpolskość i wszechstanowość w myśli Romana Dmowskiego – ku jednoczeniu Narodu i budowaniu nowoczesnego społeczeństwa”
– dr Robert Derewenda, Radny Rady Miasta Lublin, Dyrektor IPN Oddział w Lublinie – „Zatwierdzenie granicy wschodniej II RP przez Radę Ambasadorów 15 III 1923 r.”
– red. Wojciech Kempa, historyk, publicysta, prawnuk Powstańców Śląskich – „Budowa Portu w Gdyni i jego znaczenie dla Niepodległej Polski”
– Zdzisław Niedbała, mgr prawa UW, Rada Starszych TG „Sokół” w Lublinie – „Kompromis Józef Piłsudski–Roman Dmowski źródłem powodzenia odbudowy Państwa Polskiego”

2023_I_11_bis_3_640x480.jpg

2023_I_11_bis_4_640x425.jpg