mega888 "ŚLADY POWSTANIA STYCZNIOWEGO – HISTORIA I PAMIĘĆ"

"ŚLADY POWSTANIA STYCZNIOWEGO – HISTORIA I PAMIĘĆ"

1863 Gala FHL 01 UWL Ft6vMsKX0AAfquqKonkurs „Ślady Powstania Styczniowego – Historia i Pamięć” został zorganizowany z okazji przypadającej na ten rok 160. rocznicy wybuchu powstania i skierowany był do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Finałowa Gala odbyła się w poniedziałek 17 kwietnia 2023 w Filharmonii Lubelskiej.
Konkurs został podzielony na dwie kategorie: literacką, w której zadaniem ucznia było napisanie wiersza poświęconego miejscom, postaciom i motywom związanym z Powstaniem Styczniowym w swojej okolicy; oraz kategorię plastyczną, w której uczestnicy mieli za zadanie opracować autorską pracę w technice rysunkowej lub malarskiej. Ocenie w kategorii plastycznej poddano 314 prac, a w kategorii literackiej – 223 prace.
Okladka Poczet 1863 LL FPZU23

Organizatorami i jednocześnie inicjatorami gali finałowej konkursu byli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Dyrektor Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie Zuzanna Dziedzic. Honorowy Patronat nad konkursem objął prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki. Nagrody merytoryczne dla Laureatów, wręczone podczas urczystej Gali, przekazała także Fundacja Niepodległości – było to nasze najnowsze wydawnictwo „Poczet Bohaterów Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie”, zrealizowane przy wsparciu Fundacji PZU.

Celem konkursu było uświadomienie uczniom znaczenia Powstania Styczniowego oraz promowanie i kształtowanie postaw patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego na terenie województwa lubelskiego. Wprawdzie Powstanie Styczniowe zakończyło się klęską, ale kolejne pokolenia miały przekonanie, że dzieło odzyskania niepodległości musi być podjęte i kontynuowane. Dzięki takim inicjatywom możemy uhonorować pamięć tych, którzy w 1863 roku oddali za ojczyznę swoje życie. Wszystkie prace uczciły pamięć Bohaterów Powstania Styczniowego, przypominając o ich poświęceniu.

Lista Laureatów konkursu opublikowana została na stronach Samorządu Województwa Lubelskiego:

Uczestnicy Gali wysłuchali minikoncertu pianisty i klawesynisty Tomasza Bielskiego, a następnie wykładu dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie dr. Roberta Derewendy pt.: „Nasza wspólna historia – Groby Weteranów Powstania 1863 r. w wojewódzkie lubelskim”. Prezentacja zawierała zdjęcia grobów weteranów przed i po renowacji. Galę uświetnił też występ artystyczny solistek, które wykonały utwory patriotyczne związane z Powstaniem Styczniowym.
/foto: Katarzyna Link, Urząd Wojewódzki w Lublinie; Łukasz Frączek, Samorząd Województwa Lubelskiego

1863 Gala FHL 01 UWL Ft6vMsKX0AAfquq

1863 Gala FHL 02 UWL Ft6yk9NWYAcfytD