mega888 X RAJD ZAPORY BEŁŻYCE – WAŁY KĘPSKIE

X RAJD ZAPORY BEŁŻYCE – WAŁY KĘPSKIE

2023_IV_22-23.jpg

 

W piękną słoneczną kwietniową sobotę (22 IV 2023) z Bełżyc do Wałów Kępskich – miejsce walki „Zaporczyków” z sowieckimi okupantami 7 lutego 1945 r., w gminie Borzechów - ruszyli uczestnicy X Jubileuszowego Rajdu Zapory. Wiosenna pogodna aura sprawiła, że mieliśmy rekordową frekwencję na ok. 17 km szlaku pamięci mjr. cc Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Trasę walk Oddziału Zaporczyków z obu okupantami dzielnie pokonali rekonstruktorzy grup historycznych z tamtej epoki m.in. Stowarzyszenia Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" z Warszawy, Grupa Historyczna „Zapora” z Bełżyc, GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ z Lublina, przedstawiciele Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, żołnierze WP – terytorialsi z 2 Lubelskiej BOT, harcerze, młodzież szkolna m.in. z lubelskiego XXIX LO im. „Zapory” i oczywiście bełżyckich szkół, strażacy OSP, całe rodziny i maruderzy z FN.

Poza stałymi elementami każdego Rajdu – włącznie z niedzielnymi uroczystościami zapoczątkowanymi jak zawsze Mszą św. - w br. szczególnie wspominaliśmy związanych od zawsze z Rajdem śp. „Kowboja” oraz prałata ks. Czesława Przecha. Okazją do ponownego wspomnienia Zbigniewa Matysiaka była pięknie wydana książka „KOWBOJ. Jak nigdy się nie poddać” aut. Rafała Dobrowolskiego”. Ks. Prałat, którego można określić kapelanem Rajdu odszedł do Domu Pana w ubr. (już po 9. Edycji Rajdu). Pozostając w modlitewnej łączności mamy nadzieję, że nadal patronują nam z niebiańskiej ojczyzny. Elementem kierującym nas ku przyszłości było wspólne odśpiewanie – przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Niedrzwicy Kościelnej - Marszu Zaporczyków na Rynku w Bełżycach gdzie stanie (mamy nadzieję, że niebawem) pomnik mjr. cc. H. Dekutowskiego ps. Zapora.

Informacja o wydarzeniu w TV TRWAM https://www.youtube.com/watch?v=dhUNvCouXvQ
Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2721-x-rajd-zapory

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...