mega888 X JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI KONKURS O KS. STANISŁAWIE KONARSKIM

X JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI KONKURS O KS. STANISŁAWIE KONARSKIM

2023_V_12_bis_1_550x397.jpgW gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie 12 maja br. odbyła się gala finałowa konkursu „KSIĄDZ STANISŁAW KONARSKI – NASZ WSPÓŁCZESNY"
To już X Jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu o Księdzu Stanisławie Konarskim.
Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o dokonaniach ks. Stanisława Konarskiego poprzez kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym był wierny Wybitny Pijar.
Z wynikami konkursu można zapoznać się na stronie internetowej szkoły – głównego organizatora: https://sp1.lublin.eu/2023/04/wyniki-x-jubileuszowego-ogolnopolskiego-konkursu-o-ksiedzu-stanislawie-konarskim/
Współorganizatorem tradycyjnie była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie, zaś
Patronatem Honorowym wydarzenie objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski; Ojciec Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów; Jarosław Stawiarski Marszełk Województwa Lubelskiego; Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty; Krzysztof Żuk, Prezydenta Miasta Lublin i Przemysław Omieczyński, Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości w Lublinie.
Fundacja Niepodległości ufundowała nagrody dla laureatów, ale gratulacje i wyrazy uznanie kierujemy nie tylko do laureatów oraz
wyróżnionych uczniów, a także nauczycieli ich opiekunów, ale do wszystkich uczestników – z całej Polski.
Osobne wyrazy uznania dla organizatorów na czele z Panią Dyrektor Iwoną Pańpuch oraz Panem Piotrem Bielakiem.
Serdecznie dziękujemy i już czekamy na kolejną, przyszłoroczną edycję konkursu.

Warto dodac, że literackie zadanie konkursowe polegało na zredagowaniu pracy pisemnej na jeden z podanych poniżej tematów:
1. Ksiądz Stanisław Konarski zapewniał, że w procesie kształcenia i wychowania młodzieży wielką rolę odgrywa korzystanie z książek. Zachęć swoich rówieśników do czytelnictwa, wskazując jego rolę w kształtowaniu osobowości człowieka.
2. Jakie były powody przeprowadzenia gruntownej reformy szkolnictwa przez ks. Stanisława Konarskiego?
3. Ksiądz Stanisław Konarski był gorliwym patriotą. W jaki sposób współczesny uczeń może wykazywać się miłością wobec Ojczyzny?
Multimedialne zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji na jeden z podanych poniżej tematów:
1. Jakie idee księdza Stanisława Konarskiego są realizowane w Twojej szkole?
2. Ksiądz Stanisław Konarski nawoływał do pielęgnowania mowy ojczystej. W jaki sposób młodzież XXI wieku powinna dbać o piękno języka polskiego?

2023_V_12_bis_12_550x264.jpg

2023_V_12_bis_3_550x413.jpg