mega888 BOHATER SPOD MONTE CASSINO SPOCZNIE W MIĘDZYRZECU PODLASKIM

BOHATER SPOD MONTE CASSINO SPOCZNIE W MIĘDZYRZECU PODLASKIM

Szwender Wladyslaw L Monte Cassino 2019 Fundacja Niepodleglosci BWNa prośbę Rodziny śp. kpt. Władysława Szwendera pragniemy powiadomić, że uroczystości pogrzebowe tego Weterana spod Monte Cassino, ostatniego z mieszkających w kanadyjskiej prowincji Alberta żołnierza 2 Korpusu Polskiego, odbędą się – z ceremoniałem wojskowym – w Międzyrzecu Podlaskim w środę 31 maja 2023 roku. Rozpocznie je Msza św. o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja (ul. Łukowska 6, 21-560 Międzyrzec Podlaski); następnie kondukt przejdzie z urną z prochami Zmarłego na Cmentarz Parafialny w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Brzeskiej, gdzie odbędą się uroczystości złożenia do rodzinnego grobu: Sektor 1 (kwatera 30).

W ostatniej drodze Kpt. Władysława Szwendera urnie z jego prochami będą towarzyszyli nie tylko żołnierze asysty honorowej wystawionej przez Siły Zbrojne RP, ale także asysta rekonstruktorów w historycznych mundurach żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, walczącego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
Urna zostanie przewieziona na cmentarz, w kondukcie, historycznym pojazdem wojskowym Jeep, w barwach 5.Kresowej Dywizji Piechoty z 2.Korpusu Polskiego.

Przy grobie śp. kpt. Władysława Szwendera, razem z posterunkiem honorowym żołnierzy Sił Zbrojnych RP, zostanie wystawiony także posterunek historyczny, w mundurach mundurach żołnierzy 2.Korpusu Polskiego

Kpt. Władysław Szwender zmarł 31 maja 2022 roku w Edmonton, stolicy kanadyjskiej prowincji Alberta, w wieku 97 lat. Był ostatnim z mieszkających w kanadyjskiej prowincji Alberta żołnierzem 2.Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
Spełniając ostatnią wolę Zmarłego, jego Rodzina organizuje pochówek prochów śp. kpt. Władysława Szwendera na cmentarzu w rodzinnym Międzyrzecu Podlaskim. Asystę Honorową na uroczystości wystawia Batalion Zmechanizowany 1.Warszawskiej Brygady Pancernej. Dziękujemy Panu Ministrowi Janowi Józefowi Kasprzykowi, Szefowi UDSKiOR, za pomoc w zorganizowaniu asysty wojskowej.

Kapitan Władysław Szwender pomimo emigracyjnego oddalenia utrzymywał żywe kontakty z krajem. Z dużym zaangażowaniem dbał o promowanie Polski na obczyźnie. Postawa i wojenne zasługi (był ranny w Bitwie o Monte Cassino, następnie brał udział w walkach o Ankonę i Bolonię) zdobywały mu społeczny szacunek i poważanie w Kanadzie. Zapraszano go do uroczystego inaugurowania sezonu rozgrywek lokalnej drużyny hokejowych gwiazd Edmonton Oilers.

Kpt. Władysław Szwender był bardzo aktywny w środowisku kombatantów. Chętnie dzielił się z młodym pokoleniem Polaków swoimi cennymi wspomnieniami świadka i uczestnika Historii. Rekonstruktorzy z Fundacji Niepodległości spotykali się z Weteranem od 2014 roku na rocznicowych uroczystościach organizowanych pod Monte Cassino przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UDSKIOR).

W listopadzie 2022 roku, syn Weterana – mieszkający w Kanadzie – Jerzy Szwender, przekazał do Muzeum Polskich Sił Zbrojnych, prowadzonego przez Fundację Niepodległości w Lublinie, odznaczenia, wojenne fotografie i osobiste pamiątki śp. Kpt. Władysława Szwendera.

Robert Michalak, dyrektor Muzeum Polskich Sił Zbrojnych, prowadzonego w Lublinie przez Fundację Niepodległości:

W osobie zmarłego Kapitana Władysława Szwendera żegnamy nie tylko bohaterskiego żołnierza 2 Korpusu Polskiego. Pożegnamy także wspaniałego świadka historii, który chętnie poświęcał swój czas na dzielenie się z młodymi swoimi doświadczeniami. Spotykaliśmy się na rocznicowych uroczystościach we Włoszech, ale Kapitan zaszczycił nas także odwiedzinami w naszym Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie – podczas swojego ostatniego pobytu w Polsce we wrześniu 2021 roku. Wizyta przerodziła się w kolejne bezcenne spotkanie, które trwało prawie dwie godziny. We wspaniały sposób przypominał wtedy szlak bojowy żołnierzy generała Andersa – od sowieckich łagrów, przez zwycięstwa w Italii, aż po kontynuację "obowiązków polskich" na emigracji. Przejęcie darowizny w postaci osobistych pamiątek Kapitana jest dla nas szczególnym zaszczytem i zobowiązaniem do dalszego budowania pamięci historycznej.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...