REMONT EKSPONATU MUZEUM POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH W LUBLINIE DZIEKI WSPARCIU NIW-CRSO
W ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO, Priorytet 5 Wsparcie doraźne - Edycja 2023” - Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego trwa remont kolejnego eksponatu Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu przywracany do służby jest motocykl Royal Enfield WD/CO 350 z 1936 r. – wersja wojskowa.
Niestety wiosną br. uległ on niespodziewanej awarii. Cóż ponad 80 lat od daty produkcji minęło… Pomimo bieżących przeglądów i systematycznej wymiany części eksploatacyjnych doszło do awarii polegającej na uszkodzeniu i zablokowaniu sprzęgła poprzez uszkodzenie koszyka sprzęgłowego i zniszczenie tarcz sprzęgła. Uszkodzeniu uległ również układ paliwowy - rozpadł się filtr paliwa i przez to uszkodzone zostały węże układu paliwa. Trudny, przez co i kosztochłonny remont nie jest prosty ponieważ części zamienne do tak leciwego eksponatu są trudno dostępne, a czasem jedynym wyjściem jest dorobienie ich przez rzemieślników.
Te naprawy są głównymi działaniami podjętymi dzięki wykorzystaniu środków pochodzących z dotacji PROO 5. Przeprowadzany remont przywróci do pełnego użytkowania historyczny eksponat.
Motocykl Royal Enfield WD/CO 350 z 1936 r. posiada poj. 346 cm3 i moc 10 KM; silnik jest jednocylindrowy, czterosuwowy; waga 171 kg.
Piecze nad pojazdem sprawuje Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości. Bierze ona udział wraz z pojazdami bojowymi m.in. ww w szeregu wydarzeń wspierających budowanie pamięci historycznej w naszym kraju np. Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie czy oprawa składania przysięgi wojskowej przez kolejne pododdziały 2 LBOT jak i poza jego granicami np. pod Monte Cassino. Każdy może dotknąć, a nawet zasiąść za kierownicą motocykla (oczywiście podczas postoju). Ważne dla nas jest zapewnienie odbiorcom bezpośredni kontakt z historią. Pojazdy z kolekcji FN z całą oprawą za każdym razem budzą duże zainteresowanie podczas festynów patriotycznych i innych uroczystości, dając odbiorcom dużą satysfakcję obcowania z oryginalnymi wytworami techniki dawnych lat.
Termin realizacji zadania zgodnie z umowa to 12.06. do 31.08. 2023 r.
Dziękujemy dla Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego za szybką reakcję i bezcenne dla nas wsparcie.
Foto i info Jan Fedirko, FN, VII 2023