mega888 SOJUSZNICY ODDAJĄ CZEŚĆ SOJUSZNIKOM PŁOMIEŃ BRATSTWA 2023

SOJUSZNICY ODDAJĄ CZEŚĆ SOJUSZNIKOM PŁOMIEŃ BRATSTWA 2023

Plomien_Bratstwa.png 2023_VIII_14_bis_2_640x553.jpg

14 sierpnia w przeddzień święta Wojska Polskiego - dniu upamiętniającym przełomową podczas wojny z bolszewikami 1919-1921 Bitwę Warszawską – jak co roku spotkają się Ukraińcy i Polacy, którym niepodległość Ukrainy i Polski, wzajemne zrozumienie i dobrosąsiedzkie relacje leżą głęboko na sercu.
Społeczność ukraińska wraz z przedstawicielami Konsulatu Ukrainy w Lublinie na czele z Konsulem Generalnym Olehem Kuts`em uczciła poległych wówczas a pochowanych na nekropolii przy ul. Lipowej w Lublinie żołnierzy polskich i ukraińskich uczestników walk tamtych lat. Modlitwę za zmarłych odprawili kapłani Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.
Miejscowi Ukraińcy wraz z przedstawicielami kilku polskich organizacji obywatelskich – w tym Fundacji Niepodległości – dzięki inicjatywie Krzysztofa Stanowskiego (od lat związanego z ruchem skautowskim i harcerstwem, dyr. Centrum Współpracy Międzynarodowej UM Lublin) złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem i na grobacg Petlurowców. Następnie – to nasza lubelska specyfika - uczyniliśmy to samo na mogiłach żołnierzy polskich, Legionistów Marszałka Piłsudskiego .
Wydarzenie odbyło się w ramach corocznej akcji PŁOMIEŃ BRATERSTWA - ПОЛУМ’Я БРАТЕРСТВА (Połumja Bratstwa)* odbywającej się pod auspicjami „Płast” Ukraińskiej Organizacji Skautowej w Polsce oraz polskiego ZHP. Szczególnie dziś gdy Ukraina krwawi stawiając opór, chroniąc również Polskę i Europę przed moskalskim imperializmem warto pamiętać o sojusznikach i oddać hołd oficerom i żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku ramię w ramię z żołnierzami polskimi bronili Europy przed nawałą bolszewicką.
W br. Płomień Braterstwa zajaśniał i wzniósł się wysoko poza Lublinem m.in. w Biesku- Białej, Bistuszowej, Dobrzanach, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kętrzynie, Lęborku, Rzeszowie, Warszawie, zaś na Ukrainie w Gorodku, Kijowie, Równem.
Dziękujemy Krzysztofowi za stałą aktywność obywatelską (zwłaszcza w wymiarze współpracy polsko-ukraińskiej) oraz społeczności ukraińskiej za ten piękny i jakże wymowny gest.
Kilka zdjęć z wydarzenia poniżej.

 2023_VIII_14_bis_3_480x640.jpg2023_VIII_14_bis_4_640x480.jpg

Warto pamiętać, przypominać, że Ukraińcy – żołnierze Atamana S. Petlury – podczas starcia z bolszewicką rosją byli w zasadzie jedynymi realnymi sojusznikami Polski na polu walki. Ich wkład bojowy, zwłaszcza na froncie południowym – m.in. obrona Zamościa pod dowództwem gen. M. Bezruczko związała siły sowieckie umożliwiając Marszałkowi Piłsudskiemu kontrofensywę znad Wieprza, czyli przesądzenie losów Bitwy Warszawskiej i przejęcie inicjatywy strategicznej w całych ówczesnych zmaganiach wojennych .

2023_VIII_14_bis_5_640x471.jpg

2023_VIII_14_bis_6_640x480.jpg

* "Płomień Braterstwa" to polsko-ukraińska akcja solidarności. Co roku o tej samej porze - Ukraińcy i Polacy spotykają się w różnych miastach Polski i Ukrainy, aby stanąć razem i pokazać, że są dla siebie ważni i szanują się nawzajem. Tegoroczna Akcja prowadzona jest w wyjątkowym czasie gdy Ukraińcy już ponad 500 dni walczą za swoją wolność, a zarazem za nasze wspólne europejskie bezpieczeństwo, zaś Polacy zdali egzamin z bycia dobrymi sąsiadami skutecznie wspierając Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą oraz pomagając milionom Ukraińców uciekającym przed okrucieństwami wojny.

Po 24 lutego 2022 r. między Polakami i Ukraińcami wytworzyły się więzi, których nie da się unieważnić. Chcemy publicznie o tym mówić i pokazać, że pragniemy, by tak już zostało.
Jerzy Rejt
Study Tours to Poland Program Consultant
Leaders of Change Foundation

2023_VIII_14_bis_1_640x425.jpg

Tekst i zdjęcia Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, L-n 14 VIII 2023

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...