mega888 SZACUNEK DLA OBROŃCÓW POLSKICH GRANIC

SZACUNEK DLA OBROŃCÓW POLSKICH GRANIC

2018 09 23 2579 HalfTrack MGMC 2LBOT foto Maciej SzymczakW dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023, podczas festynu patriotycznego, który odbędzie się na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie, uczestnicy będą mogli podziwiać historyczne pojazdy wojskowe w barwach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości.

Pojazdom będą towarzyszyli rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – w mundurach i z wyposażeniem oraz uzbrojeniem żołnierzy jednostek 2.Korpusu Polskiego, walczących pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech (m.in. w Bitwie o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię) oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka walczącej w Normandii, Belgii, Holandii, która swój szlak bitewny zakończyła zdobyciem niemieckiego portu wojennego Wilhelmshaven.

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński:
– Od kilkunastu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Ważnym jej elementem jest przypominanie o chlubnych tradycjach polskiego oręża. Z tym większą satysfakcją bierzemy po raz kolejny udział w oprawie uroczystości Święta Wojska Polskiego – prezentując sprzęt i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wiemy że oryginalny historyczny sprzęt wojskowy doskonale przemawia do wyobraźni widowni, co pozwala takie spotkania zamienić w żywą lekcję historii. W opraciu o nasze wieloletnie doświadczenie i stale rozbudowywaną kolekcję, tworzymy Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.

Krzysztof Bielak – Członek Zarządu Fundacji Niepodległości, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej:
– Udostępniamy uczestnikom uroczystości Święta Wojska Polskiego w Lublinie pojazdy, na jakich polscy żołnierze walczyli i zwyciężali w II wojnie światowej pod Monte Cassino i Falaise. Traktujemy to jako wyraz naszego hołdu dla wysiłku wojennego Polaków, walczących o Niepodległą na wszystkich frontach II wojny światowej. Pojazdy można oglądać, ale też "zwiedzać", wchodząc do ich wnętrz.
W historycznym kontekście Święta Wojska Polskiego, nasza pamięć obejmuje ofiarność Obrońców Rzeczypospolitej w chwalebnej Victorii Warszawskiej roku 1920 – oraz wszystkich ich godnych następców. Mam głęboką nadzieję, że nasze wsparcie oprawy lubelskich uroczystości –poprzez udział zabytkowych pojazdów wojskowych w barwach jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – pomoże wzmocnić patriotyczny przekaz świątecznych wydarzeń.
Wierzymy, że poprzez udział historycznych pojazdów i naszych rekonstruktorów w mundurach żołnierzy gen. Władysława Andersa i gen. Stanisława Maczka, pomagamy uczestnikom wydarzenia zobrazować ten łańcuch pokoleń Wojska Polskiego, którego mocne ogniwa wykuwają dziś żołnierze 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sytuacja za naszą wschodnią granicą przypomina o szczególnym szacunku, jaki jesteśmy winni "obrońcom naszych polskich granic".

Fundacja Niepodległości, odpowiadając na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Lublin – organizującego lubelskie uroczystości Święta Wojska Polskiego – zaprezentuje z okazji Święta Wojska Polskiego na Błoniach pod Zamkiem następujące historyczne pojazdy:
W barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa (między innymi w słynnej bitwie o Monte Cassino):

1/ samochód Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,

2/ Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadu, w barwach Dowództwa 2. Korpusu, o nazwie bocznej "NADZIEJA", na burcie

3/ Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii (w której służył słynny Miś Wojtek)

W barwach 1 Dywizji Pancernej – walczącej w północnej Europie (Francja, Belgia, Holandia, Niemcy) pod dowództwem gen. Stanisława Maczka:

4/ M16 MGMC „Half-Track” (n/z)
– półgąsienicowy transporter opancerzony – z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych Browning 0,5 cala
5/ z holowaną armatą przeciwlotniczą BOFORS kaliber 40 mm

Lubelski festyn patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego rozpocznie się na Błoniach pod Zamkiem w dniu 15 sierpnia 2023 o godz. 13:00.
Historyczny sprzęt wojskowy będzie dostępny dla publiczności od godz.11 do godz. 16:30.
*UWAGA: w trakcie festynu na Błoniach zostaną przeprowadzone pokazy strzelania historycznej przeciwlotniczej armaty Bofors 40 mm i baterii 4 przeciwlotniczych nkm Browning na pojeździe M16 MGMC „Half-Track” (instalacja gazowa, bezpieczna dla widowni; konieczna ochrona słuchu dzieci i osób wrażliwych z uwagi na realistyczny huk wystrzałów)

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...