mega888 "NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE" – ŚWIĘTO 18 DYWIZJI ZMECHANIZOWANEJ

"NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE" – ŚWIĘTO 18 DYWIZJI ZMECHANIZOWANEJ

18DZ 2023 09 02 180539 p9020073 fot Burdzanowska RLDla żołnierzy Żelaznej Dywizji niemożliwe nie istnieje, a zadania im trudniejsze tym lepsze, bo tylko takie są godne naszej uwagi i poświęcenia – mówił dowódca jednostki generał dywizji Arkadiusz Szkutnik (n/z). Podkreślał, że w ciągu pięciu lat od decyzji o uformowaniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, jednostka stała się najszybciej rozwijającym się związkiem taktycznym w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Piąta rocznica utworzenia 18 "Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka przypada 5 września 2023, ale już w sobotę 2 września na Placu Zamkowym i Błoniach w Lublinie odbyły się oficjalne uroczystości, rozpoczynające święto tego największego związku taktycznego Sił Zbrojnych RP we wschodniej Polsce.

Dowództwo 18 DZ mieści się w Siedlcach, jednak zdecydowano, że od tego roku rocznicowe uroczystości będą się odbywały w miejscach stacjonowania kolejnych jednostek wchodzących w skład Żelaznej Dywizji. Taką jednostką jest 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. Jej żołnierze byli obecni na uroczystościach na Placu Zamkowym, a towarzyszły im pododdziały reprezentacyjne wyszystkich pozostałych jednostek tworzących 18 DZ. Są to: 18 Siedlecki batalion dowodzenia w Siedlcach, 1 Warszawska Brygada Pancerna w Warszawie-Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 18 pułk przeciwlotniczy w Sitańcu, 18 pułk artylerii w Nowej Dębie, 18 pułk logistyczny w Łomży oraz 18 batalion rozpoznawczy w Białej Podlaskiej.

– 5 września 2018 roku zapadła decyzja, która była prorocza, biorąc pod uwagę późniejsze wydarzenia za naszą wschodnią granicą – mówił na uroczystościach generał dywizji Arkadiusz Szkutnik. – Na przestrzeni minionych 5 lat byliśmy skupieni nie tylko na budowie własnego potencjału, ale mieliśmy zadania w ramach Sił Natychmiastowego Reagowania jako czołowa szpica NATO. Chroniliśmy i chronimy granicę państwową. Walczyliśmy ze skutkami pandemii, walczyliśmy ze skutkami klęsk żywiołowych. Uczestniczyliśmy w osłonie polskiego nieba w ramach dyżurów bojowych osłony powietrznej i przeciwrakietowej. Braliśmy udział w rotacyjnej obecności w Kosowie i Łotwie w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. 18 Dywizja rośnie w siłę. Ma moc.

Obecny na uroczystościach w Lublinie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak mówił w swoim wystąpieniu o bezpieczeństwie Polski i znaczeniu Dywizji – Koalicja PO-PSL, likwidując 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną, otworzyła Bramę Brzeską, my, organizując 18 Dywizję Zmechanizowaną, zamknęliśmy Bramę Brzeską – powiedział minister Błaszczak. – Rzeczywiście te wrota są tak silnie chronione, że są nie do przebicia – dzięki czołgom Abrams, dzięki śmigłowcom uderzeniowym Apache. Już niedługo pierwsze egzemplarze tych śmigłowców trafią na wyposażenie właśnie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Będą stanowiły zapory nie do przebicia.
Minister podziękował także żołnierzom 18 Dywizji Zmechanizowanej za codzienną służbę. – Dokonaliście wielkich rzeczy. 18 Dywizja należy do najlepiej ukompletowanych związków taktycznych Wojska Polskiego
Uroczystości zakończyła imponująca defilada pododdziałów i sprzętu bojowego Żelaznej Dywizji. Po defiladzie noowczesny sprzęt bojowy można było dokładnie obejrzeć na Błoniach pod Zamkiem, gdzie olbrzymim zainteresowaniem publiczności cieszyły się m. in. pierwszy raz prezentowane w Lublinie czołgi "Abrams".
W uroczystościach Fundację Niepodległości reprezentował Prezes Zarządu Przemysław Omieczyński z Małżonką.

Od 8 lipca 2019 roku Fundację Niepodległości łączy z 18 Żelazną Dywizją Zmechanizowaną porozumienie o współpracy na rzecz promowania obronności państwa i wychowanie patriotycznego. Historyczne pojazdy wojskowe Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z naszej kolekcji biorą udział oprawie różnych uroczystości jednostek 18 DZ, a z kolei nowoczesny sprzęt wojskowy Żelaznej Dywizji i jej żołnierze uświetniają np. nasze coroczne Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie, przypomianając o kontynuacji kawaleryjskich tradycji w SZRP.

Żródło: Radio Lublin/ Obszerna relacja wraz z fotoreportażem Iwony Burdzanowskiej dostępna jest na stronach Radia Lublin (link). Fotografie ze święta Żelaznej Dywizji autorstwa Lucyny Omieczyńskiej prezentujemy w naszej Galerii (link).

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...