mega888 WĘGIERSKIE KORZENIE, POLSKIE SERCE – PORTRET WSPÓŁTWÓRCY SPÓŁKI "GAZOLINA" W TVP 3 LUBLIN

WĘGIERSKIE KORZENIE, POLSKIE SERCE – PORTRET WSPÓŁTWÓRCY SPÓŁKI "GAZOLINA" W TVP 3 LUBLIN

GAZOLINA TVP3 LUBLIN Szaynok screen 02W poniedziałek 29 kwietnia 2024 TVP3 Lublin wyemituje o godzinie 19:20 drugi odcinek filmu dokumentalnego, przedstawiającego fascynującą historię twórców przedwojennej spółki paliwowej "Gazolina". Zaprezentuje on sylwetkę współtwórcy spółki "Gazolina" – inż. Władysława Szaynoka.

Film zrealizowany został przez Fundację Niepodległości w efekcie trwającego ponad dwa lata projektu: „Badania i upowszechnienie nowatorskich dokonań gospodarczych i społecznych Spółki Gazolina w II RP” – dofinansowanego ze środków publicznych w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa (nr identyfikacyjny: NdS/550914/2022/2022).

Projekt ma za zadanie upowszechnienie wiedzy zdobytej w toku naukowych badań nad dokonaniami twórców Spółki Gazolina SA – powołanej do życia w 1912 roku przez Mariana Wieleżyńskiego i Władysława Szaynoka, którzy jako pierwsi w Europie w roku 1912 przesłali gaz ziemny rurociągiem w Zagłębiu Drohobyckim oraz skroplili go przemysłowo dla sprzedaży produktów gazopochodnych.

Świadomi potencjału finansowego przedsięwzięcia, pragnęli ochronić spółkę przed przejęciem przez obcy kapitał, aby pozostała ona w polskich rękach – zdecydowali więc oprzeć się na nowatorskim w tamtych czasach akcjonariacie pracowniczym.

W efekcie stworzyli potężne przedsiębiorstwo paliwowe, które miało znaczący udział w budowaniu potencjału ekonomicznego odrodzonej Rzeczypospolitej (gazyfikacja Lwowa i Gdyni; sieć stacji paliw w całej Polsce; eksport płynnego gazu w butlach).

Inż. Władysław Szaynok był absolwentem Szkoły Politechnicznej we Lwowie (1899). Pochodził z rodziny o węgierskich korzeniach. Skonstruował pierwszy w Europie gazociąg i stworzył we Lwowie pierwszą w Polsce stację paliw z dystrybutorami własnego projektu. Dzięki zmysłowi organizacyjnemu inż. Władysława Szaynoka, w II RP uchwalono prawo, które gwarantowało, że linie przesyłowe gazu ziemnego w kraju będą pozostawały pod kontrolą państwa polskiego.

Film dokumentalny pt. „Gaz ziemny w Polsce – początek historii – Spółka Gazolina”, w reż. Janusza Sidora.

Cykl składa się z czterech odcinków, o długości do 21 min – z udziałem ekspertów oraz potomków założycieli spółki Gazolina, ilustrowanych dokumentami, archiwalnymi materiałami fotograficznymi i filmowym.

Odcinki poświęcone są odpowiednio następującym tematom:

1/ Inż. Marian Wieleżyński – współtwórca spółki Gazolina, pomysłodawca idei oraz rozwiązań biznesowych i rynkowych; twórca idei współudziału Pracowników we własności przedsiębiorstwa (emisja 22.04.2024)

2/ Inż. Władysław Szaynok – współtwórca spółki Gazolina, autor rozwiązań technicznych i inicjatyw prawnych (przesył gazu na terenie Rzeczypospolitej pod kontrolą państwa). Emisja 29.04.2024

3/ Akcjonariat pracowniczy – idea współudziału Pracowników we własności przedsiębiorstwa; skuteczna ochrona przed przejęciem dynamicznie rozwijającego się polskiego przedsiębiorstwa przez konkurencję z obcym kapitałem (emisja 06.05.2024)

4/ Instytut „Metan” – innowacyjny "think-tank" powołany do życia przez twórców Spółki "Gazolina" razem z ich przyjacielem z Politechniki Lwowskiej, światowej sławy elektrochemikiem, profesorem Ignacym Mościckim.
Innowacyjna instytucja naukowa z lat II RP ma do dzisiaj swoją kontynuację w postaci wiodącego Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie, wchodzącego w skład sieci naukowej "Łukasiewicz". (emisja 13.05.2024)

 

Więcej – na stronie internetowej prezentującej efekty projektu:  https://gazolina.edu.pl/

 

mein nds rgb multicolor black

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...