mega888 REWALORYZACJA KRZYŻA W PODOLU

REWALORYZACJA KRZYŻA W PODOLU

2024_VI_22_Podole.jpgW Podolu k. Bełżyc 22.06.br. miała miejsce uroczystość ponownego posadowienia odrestaurowanego krzyża, który upamiętnia 80. rocznicę pomordowania partyzantów AK i mieszkańców wsi przez niemieckich okupantów. Pomnik upamiętniający egzekucję znajduje się przy Rynku w Bełżycach. Wykonany przez Antoniego Wierzyńskiego krzyż umieścili przy drodze do Bełżyc na miejsce kaźni w 1944 ówcześni mieszkańcy Podola. Wydarzenie rozpoczęło się od przemarszu zgromadzonych ze wsi, po drodze mijając tablicę pamiątkową pomordowanych w latach 1939-44, pod odrestaurowany krzyż. Na miejscu uroczystość składała się przede wszystkim z modlitwy, poświęcenia krzyża, apelu pamięci oraz salwy honorowej ku czci pomordowanych. Poprowadził ją - w mundurze z epoki - Jacek Kozak. Również zaciągnięta warta honorowa rekonstruktorów przypominała tamte czasy.
Przedstawiciel Fundacji w słowie do uczestników skierował podziękowania pod adresem niestrudzonego kustosza pamięci o walce i martyrologii narodu polskiego (zwłaszcza podczas II wojny światowej) ppłk. SG Jacka Kozaka (członka rodziny twórcy krzyża). Poza renowacją oryginalnego drzewa krzyża (m.in. odgrzybienie, piaskowanie, impregnacja) zorganizował on również i poprowadził pro memoriam sobotnie uroczystości. Wspomniał również o pięknych tradycjach patriotycznych na Lubelszczyźnie, a zwłaszcza w okolicach Bełżyc. Zaś ku mieszkańcom, w dużej mierze potomkom upamiętnionych pomordowanych wyrazy wdzięczności za ich postawę życiową - walkę, wiarę i wytrwałość – czyli oddawanie nią właśnie tego co najważniejsze.
Uroczystość zgromadziła ponad pół setki główni okolicznych mieszkańców, ale i Panią Burmistrz Bełżyc Joannę Kaznowską, rekonstruktorów, członków Stowarzyszenia Patriotyczny Stasin, organizatorów i uczestników Rajdu „Tygrysa” (Stanisława Zięby, który przemaszerowuje przez te okolice). Najmłodszym uczestnikom podarowaliśmy komiks o Misiu Wojtku dzielnym żołnierzu.

Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Jana Fedirko oraz Andrzeja Moroza na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2875-odrestaurowany-krzyz-w-podolu
Reportaż o wydarzeniu w Radio Lublin red. Magdy Grydniewskiej: https://radio.lublin.pl/2024/06/23-06-2024-magda-grydniewska-pamieci-podolakow/

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...