mega888 IX KONKURS „CO NAM PRZEKAZUJĄ ZESŁAŃCY SYBIRU?”

IX KONKURS „CO NAM PRZEKAZUJĄ ZESŁAŃCY SYBIRU?”

2025_II_11_L-n_XXVII_LO_640x382.jpgDziewiąty raz XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa Międzyszkolny Konkurs „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”.
Odbywał się on w trzech kategoriach: plastycznej, multimedialnej i literackiej. Uczniowie mieli za zadanie wykonanie prac na temat Zesłańców Sybiru lub Syberii (w kategorii literackiej można było przygotować dwa własne wiersze). Tegoroczny temat brzmiał: Młodzi — wierni pamięci naszych Ojców i Dziadów (Marian Jonkajtys „Modlitwa Sybiraków”).
Jak zaznaczyła dyrektor XXVII LO w Lublinie Urszula Łapińska-Łubniewska ma on za zadaniwe upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o losach Polaków, Zesłańców Sybiru, kształtowanie tradycji patriotycznych wśród młodzieży, kultywowanie pamięci o niezłomnych Polakach, których postawa jest dla młodzieży wzorem do naśladowania, a także rozwijanie umiejętności plastycznych, informatycznych i literackich, zwłaszcza lirycznych.
Gala finałowa wraz z wręczeniem nagród miała miejsce 11 lutego 2025 r. w siedzibie szkoły (przy ul. Biedronki 13). Poprzedziło ja otwarcie wystawy „Pamięć o ludziach, którzy cierpieli…” przygotowanej przez IPN Oddz. w L-nie. Następnie uczniowie klas mundurowych wraz z zaproszonymi gośćmi zapalili znicze pod tablicą przy zasadzonym kilka lat temu dębie upamiętniającym łagierników – ofiary wywózek na Sybir i m.in. „Borowiczan”. Przedstawiciel Fundacji Niepodległości zapalił tradycyjnie białe i czerwone znicze. W szkole po odśpiewaniu Marszu – hymnu – Sybiraków miał miejsce poruszający wykład przewd. jury prof. E. Niebelskiego „Pożegnalne listy przywódców polskiego powstania nad Bajkałem straconych w Irkucku w listopadzie 1866 roku”.
Następnie odbyło się wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych oraz ich opiekunów. W tym roku było ich wyjątkowo dużo. Konkurs się rozwija wiec tym bardziej oczekujemy już na X – jubileuszową – edycję.Wyniki konkursu wraz z galerią prac plastycznych na stronie organizatora – XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie: https://lo27.lublin.eu/szczegoly-aktualnosci/wyniki-ix-miedzyszkolnego-konkursu-co-nam-przekazuja-zeslancy-sybiru-22312?parent_way=6708 

Kilka zdjęć z wydarzenia autorstwa przedstawiciela FN, poniżej – czytaj więcej: - w rozwinięciu tej informacji.

  2025_II_11_L-n_XXVII_LO_640x369_1.jpg

2025_II_11_L-n_XXVII_LO_2_640x478.jpg

2025_II_11_L-n_XXVII_LO_4.jpg 

 2025_II_11_L-n_XXVII_LO_5_640x507.jpg

2025_II_11_L-n_XXVII_LO_6_640x361.jpg 

 2025_II_11_L-n_XXVII_LO_7_637x640.jpg

2025_II_11_L-n_XXVII_LO_8_640x562.jpg 

2025_II_11_L-n_XXVII_LO_9.jpg

 2025_II_11_L-n_XXVII_LO_10_640x461.jpg

Informacja i foto Jan Fedirko, FN, L-n 11 II 2025

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...