PAMIĘCI ŻERTW GŁODOMORÓW NA UKRAINIE
W ślad za gronem przyjaciół z Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Fundacja Niepodległości również uczciła pod lubelskim pomnikiem pamięć ofiar Głodomorów (sztucznie wywoływanych przez okupantów klęsk głodów określanych – zwłaszcza ten tzw. Wielki z lat 1932-33 - jako ludobójstwo) na sowieckiej wówczas Ukrainie w XX wieku.
Przedstawiciel Fundacji w czwarta sobotę listopada po modlitwie zapalił tradycyjnie biały i czerwony znicz przy obelisku w kształcie bochna chleba.
Chleba, którego moskale pozbawili zamieszkującą ukraińskie czarnoziemy ludność za jej niechętne nastawienie do imperium i ówczesnej jego ideologii bolszewizmu.
Co roku informujemy o tym wydarzeni, oddającym cześć zagłodzonym na śmierć Ukraińcom, Polakom i przedstawicielom innych nacji zamieszkujących ziemie ukrainne w latach 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947; najobszerniej zaś o tej rocznicyhttps://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2210-rocznica-wielkiego-gloducja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2210-rocznica-wielkiego-glodu













