mega888 Fundacja Niepodległości

Rzeczpospolita szlachecka na planszy. Nowa gra historyczna

sigismundus augustus pudelko jpeg kopiaUkazała się planszowa gra historyczna "Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae". We współpracy z Fundacją Niepodległosci wydała ją Fabryka Gier Historycznych

Akcja gry "Sigismundus Augustus" zaczyna się w 1548 r. od objęcia rządów przez Zygmunta Augusta. Kończy się zaś  śmiercią monarchy w 1572 r. W tym czasie graczom przyjdzie decydować o najważniejszych sprawach państwowych dotyczących wewnętrznej sytuacji kraju oraz roli Polski na arenie międzynarodowej.

Rzeczpospolita szlachecka w najlepszym wydaniu! Pokieruj jednym z magnackich rodów walcząc o potęgę i wpływy w jednym z największych mocarstw XVI wiecznej Europy. W walce o tytuł pierwszego magnata Rzeczpospolitej będziesz miał licznych konkurentów. Czy sprostasz wyzwaniu i osiągniesz wieczną chwałę oraz stałe miejsce w historii Rzeczpospolitej? - czytamy w materiałach promocyjnych.

Gra zostanie zaprezentowana 21 grudnia o godz. 16:00 w "Starej Kotłowni" na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Gra będzie dostępna również za pośrednictwem Fundacji Niepodległości. Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae
Rodzaj gry: strategiczna
Ilość graczy: 3-5
Wiek: 12+
Czas gry: 120-180 min
Premiera: grudzień 2012

Dróg do celu jest wiele. Możesz wykazać się żołnierską fantazją, wejść na ścieżkę polityki zagranicznej i pozyskać potężnych sojuszników z innych państw Europy lub też zyskać sławę i poparcie na sejmach decydując o wewnętrznej polityce Rzeczpospolitej. Nie zaniedbuj jednak kultury - stań się mecenasem sztuki, przyjmując pod swoją opiekę artystów, którzy będą wychwalali Twój ród w swoich nieśmiertelnych dziełach.

W "Sigismundus Augustus" występuje także element walki. W grze funkcjonują 3 rodzaje jednostek: piechota, husaria i artyleria. Dzięki użyciu prywatnych armii gracze będą mogli skutecznie zaszkodzić innym graczom porywając ich sprzymierzeńców, grabiąc ich majątek lub też dokonując zajazdu na dwór znienawidzonego rodu.

sigismundus plansza kopia

W mechanizm gry wprowadza szczegółowa instrukcja, którą można zobaczyć tutaj (w pliku PDF).

Gra oparta jest na dwóch głównych mechanikach (licytacja oraz worker placement), które znakomicie oddają klimat XVI wiecznej Polski. W trakcie swojej rundy gracze będą wysyłać klientów swojego rodu, aby wykonywali dla nich najróżniejsze sprawy: od prowadzenia zaciągu, poprzez pozyskiwanie ważnych osobistości i stronników, aż po zagraniczne misje dyplomatyczne.

Mechanika licytacji zostanie natomiast wykorzystana podczas rozgrywania kolejnych sejmów, na które szlachta była zwoływana przez panującego władcę. Gracze, w trakcie trwania szlacheckich zjazdów, dzięki pozyskanemu poparciu posłów, senatorów oraz króla, będą walczyć o obsadzenie najważniejszych urzędów w państwie. Zadecydują również o uchwaleniu, lub nie, najistotniejszych dla ówczesnych dziejów RP ustaw. Nie będzie to jednak czysta gra, w której niejednokrotnie złoto odegra istotną rolę w pozyskaniu poparcia.

Autorzy gry:
Adam Kwapiński, Michał Sieńko