mega888 4. RAJD IM. LEONARDA ZUB-ZDANOWICZA PS. ZĄB – SZCZECYN-WÓLKA SZCZECKA, 15.06.2019

2019 06 15 IV Rajd Zeba bis 0

Fotorelacja z Rajdu: na tej stronie w Multimedia/Galeria:http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2107-4-rajd-im-leonarda-zub-zdanowicza-zeba-szczecyn-wolka-szczecka-15-06-2019

W dniu 15 czerwca br. na trasie Szczecyn – Wólka Szczecka (gm. Gościeradów, pow. kraśnicki) odbył się 4. edycja Rajdu im. cc. mjr. Leonarda Zub-Zdanowicza ps. Ząb. Wydarzenie upamiętniło walkę Narodowych Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz jest hołdem dla ofiar jednej z największych pacyfikacji ludności wiejskiej podczas okupacji niemieckiej. Trasa wiodła przez tereny historycznych działań oddziałów partyzanckich NSZ na Lubelszczyźnie. W ramach rajdu miał miejsce się piknik militarno – historyczny (m.in. pokaz musztry kawaleryjskiej, obozowisko partyzanckie grup rekonstrukcyjnych, tor przeszkód, strzelnica, zjazd tyrolski). Przedstawiciele Fundacji Niepodległości już w przeddzień zapalili tradycyjnie białe i czerwone znicze przed obeliskiem z tablica pamiątkowa na Skwerze Leonarda Zub – Zdanowicza (obok ul. Głębokiej opodal skrzyżowania z Narutowicza/Nadbystrzycką i Muzyczną). Uczestnicy rajdu otrzymali również opracowany przez Jana Fedirko w Fundacji Niepodległości (w ramach „Roku Żołnierzy Tułaczy”) biogram „ZĘBA”.
Wydarzenie objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Patronatem Honorowym Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. W komitecie honorowym zasiadają członkowie rodziny (m.in. córka Elżbieta i syn Meliton oraz kombatanci NSZ.
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Wójt Gminy Gościeradów Mariusz Szczepanik, GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, TG „Sokół” w Lublinie.
Partnerzy: Fundacja Niepodległości, Koło Gospodyń Wiejskich w Szczecynie.
Patronat medialny: TVP 3 Lublin, polskieradio24.pl

Patron rajdu mjr/ppłk NSZ Leonard Zub-Zdanowicz (1912-1982) był żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 roku, a następnie Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich (walczył m.in. pod Narvikiem) i Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W Wielkiej Brytanii przeszedł szkolenie spadochronowe i jako „cichociemny” został zrzucony w nocy z 1 na 2 września 1942 roku do Polski z przydziałem do pracy w organizacji dywersyjno – sabotażowej „Wachlarz” Armii Krajowej. Podczas lądowania złamał nogę. Kontuzja znacznie ograniczyła możliwości pracy konspiracyjnej. Ostatecznie od czerwca 1943 roku znalazł się w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i został skierowany na Lubelszczyznę gdzie organizował oddziały partyzanckie tworząc z nich jesienią 1943 roku 1 Pułk Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej, którego część zasiliła później szeregi Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Sam Leonard Zub-Zdanowicz objął w Brygadzie funkcję szefa sztabu. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych przeciwko Niemcom i partyzantom komunistycznym, a także w akcji wyzwolenia kobiecego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie. Po zakończeniu działań wojennych został przyjęty do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W 1952 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych gdzie pozostał aktywnym działaczem środowiska polonijnego. Zmarł 12 sierpnia 1982 roku w miejscowości Waterbury w stanie Connecticut. Pochowany na Cmentarzu Polskich Weteranów w Doylestown.
Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (pośm.), Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego (pośm.).
Program 4. Rajdu im. Leonarda Zub-Zdanowicza ps. Ząb (Szczecyn – Wólka Szczecka, 15.06.2019):
11.30 – modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych, złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar pacyfikacji w Szczecynie
12.20 – 14.00 – przemarsz trasą Szczecyn – Wólka Szczecka, inscenizacja historyczna
14.00 złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar pacyfikacji w Wólce Szczeckiej, Apel Pamięci, piknik militarno – historyczny
17.00 zakończenie rajdu

Tekst Jan Fedirko Fundacja Niepodległości, foto Piotr Głuchowski – Fedirko i Jan Fedirko, Wola Szczucka 15 VI 2019 r.

2019 06 15 Bgrm. ZEBA bis 1