GRUPA EDUKACJI HISTORYCZNEJ FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI PODCZAS D-DAY NA HELU

2019 08 21 25 bis

W dniach 21- 25 sierpnia 2019 r. rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości uczestniczyli w rekonstrukcji historycznej D-Day Hel. Była to już 14 edycja. Inscenizacje historyczne przybliżyły zgromadzonej publiczności inwazję wojsk sprzymierzonych na Normandię.
Grupa Edukacji Historycznej prezentowała sylwetki żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka jak i żołnierzy 2 Korpusu gen. Andersa. W rekonstrukcjach, pokazach i defiladach wzięły udział pojazdy z kolekcji Fundacji Niepodległości Halfrack M16 pierwszy w Polsce zestaw strzelający najcięższych karabinów maszynowych, Dodge WC 52, legendarny Jeep Willis, oraz działko przeciwlotnicze Bofors. Główną gwiazdą D-Day Hel był oczywiście legendarny miś Wojtek, który wygrał jedną z głównych nagród w kategorii postać historyczna. Pyszna nagroda, którą zgarnął Wojtek jest tajemnicą, ale był to coś co miś Wojtek lubił najbardziej.
Rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej wzięli udział w ceremonii otwarcia D-Day Hel, wciągania flag aliantów na maszt. 5 dni pięknej lekcji historii zakończyła msza święta polowa, tradycyjnie odprawiana na ołtarzu przygotowanych z pojazdów wojskowych.
Fotorelacja z wydarzenia na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2137-grupa-edukacji-historycznej-fundacji-niepodleglosci-podczas-rekonstrukcji-d-day-na-helu
Tekst i foto Krzysztof Bielak, Członek Zarządu FN – szef GEH.

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...