mega888 KPT. ROMAN SZCZUR VEL SZUMSKI „URSZULA” WRÓCIŁ DO DOMU - POCHÓWEK W RADECZNICY 4 III 2021

„Chcieli nas zakopać w ziemi. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem. Takie jest prawo Ewangelii, że ziarno owocuje”.

2021 03 04 radecznica Urszula 27 640x480Takie jest prawo Ewangelii, że ziarno owocuje”.
To jedne z piękniejszych słów – wśród wielu ważnych wypowiedzianych tego dnia na Roztoczu - jakie padły z ust ks. bp dr hab. Mariusza Leszczyńskiego przewodniczącego koncelebrowanej Mszę św. w bazylice oo. Bernardynów w Radecznicy podczas uroczystości pogrzebowych kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Urszula”.
Doczesne szczątki bohatera odnaleźli i ekshumowali na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu archeolodzy IPN. Porzucony został tam w dole „pod płotem” po egzekucji jak wielu innych Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w tamtym czasie (m.in. na powązkowskiej „Łączce”).
Nim spoczął pod bazyliką w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK w Radecznicy „Jasna Górze Lubelszczyzny” został awansowany – przez Ministra Obrony Narodowej - na stopień oficerski kapitana.
Równocześnie Prezydent RP odznaczył pośmiertnie „Urszula” Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski - w imieniu rodziny odebrała go Jadwiga Mazur.

Fotorelacja z wydarzenia aut. Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2360-pochowek-kpt-roman-szczura-vel-szumskiego-urszula-w-radecznicy-4-iii-2021

Najwyższe odznaczenia państwowe pośmiertnie uzyskali również jego towarzysze broni - z którymi spoczął w „Krypcie Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych” – m.in. „Eam”, „Ostry”, „Francuz”, „Włoch”, „Czarny”, „Agrest” .
Wśród wielu przemówień najbardziej do serca i pamięci zapadły listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytany przez gen. dyw. T Łukowskiego (z BBN) oraz od szefa UdsKiOR Jana J. Kasprzyka, który odczytał Waldemar Podsiadły (z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w L-nie). Największe jednak poruszenie i uznanie wśród licznie zgromadzonych wywołały słowa wypowiedziany na żywo (i jak zwykle z głowy) przez Ministra Edukacji i Nauki dr hab. Przemysława Czarnka.
Wśród licznie zgromadzonych duchowieństwa, władz gminy i mieszkańców byli również m.in. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, gen. bryg. Michał Rohde dowódca 19 Brygady Zmechanizowanej (z 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. T. Buka), płk. Tadeusz Nastarowicz dowódca 2 LBOT. Uroczystości pogrzebowe w dniu 4 marca 2021 r. odbyły się z pełnym ceremoniał państwowym (w tym z wojskową salwą honorową).
Organizacje patriotyczne i niepodległościowe reprezentowały m.in. „Głos Bohatera” z Dariuszem Pilarskim i Wojtkiem Kondratem, LGH im. Żołnierzy Wyklętych 1944-1982 z Markiem Franczakiem (syn ostatniego Niezłomnego Żołnierza Wyklętego sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś”). Delegacja Fundacji Niepodległości tradycyjnie zapaliła biały i czerwony znicz.

Jana Fedirko, Fundacja Niepodległości. Radecznica