HISTORYCZNE POJAZDY Z KOLEKCJI FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI WYJECHAŁY NA MONTE CASSINO

Monte Cassino GEH 2018 05 13 zaladunek 1Fundacja Niepodległości będzie miała udział w obchodach 74. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysław Andersa. W niedzielę 13 maja 2018 spod siedziby Fundacji Niepodległości przy ul. Skromnej 5 w Lublinie wyjechał specjalistyczny transportu TIR, który zawiózł do Cassino we Włoszech trzy zabytkowe pojazdy wojskowe w barwach jednostek 2. Korpusu Polskiego - z kolekcji Fundacji Niepodległości. Towarzyszą im rekonstrutorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, w mundurach i z wyposażeniem żołnierzy 2.Korpusu Polskiego. Pojazdy i rekonstruktorzy wezmą udział w oprawie uroczystości upamiętniających 74. rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie o Monte Cassino – m.in. w uroczystości złożenia wieńców pod pominikiem gen. Władysława Andersa w miasteczku Cassino (17 maja 2018, godz. 12:50). Będą też towarzyszyli oprawie głównych uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w rocznicę zwycięstwa (18 maja 2018, godz. 17:30). Oprócz udziału w oprawie oficjalnych uroczystości, rekonstruktorzy z lubelskiej Fundacji Niepodległości przeprowadzą w środę 16 maja na polu Bitwy o Monte Cassino lekcję historii dla grupy młodzieży z SP Nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Bitwa o Monte Cassino zadecydowała w maju 1944 o przełamaniu umocnionych niemieckich pozycji na tzw. Linii Gustawa i przyczyniła się do otwarcia Aliantom drogi do zdobycia Rzymu. 

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński:
Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Widzimy, że młodzi ludzie są bardzo otwarci na poznawanie historii – z tym większą satysfakcją prezentujemy im chwalebne karty polskiego oręża. Nasi rekonstruktorzy będą mieli okazję przeprowadzić z lubelskimi uczniami „lekcję historii przez dotyk”. Na miejscu, wśród kamiennych wzgórz Monte Cassino i sąsiednich masywów, widać jak olbrzymi musiał być wysiłek polskich żołnierzy, którzy w tamtej bitwie „walczyli o honor”, ponieważ wiedzieli, że decyzje Aliantów pozbawiły ich możliwości powrotu do rodzinnych domów na Kresach.

Bardzo cieszy nas, że młodzież chce poznawać rolę polskich żołnierzy w zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami w drugiej wojnie światowej. Polscy żołnierze-tułacze, których gen. Władsyław Anders wyprowadził z sowieckiej niewoli, swoją ofiarą przyczynili się w maju 1944 do otwarcia Aliantom „drogi na Rzym”. Przypomnimy gimnazjalistom, że Polacy przełamali umocnienia, których przez blisko pół roku nie były w stanie pokonać żołnierze sił alianckich. – mówi Krzysztof Bielak, członek zarządu i szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości.

Wyjazd historycznych pojazdów wojskowych z kolekcji Fundacji Niepodległości na uroczystości rocznicowe na Monte Cassino jest realizowany dzięki wsparciu:
- Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonownych (UDSKIOR/ główny organizator uroczystości),
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego,
- Poczty Polskiej

Fundacja Niepodległości z Lubilna udostępnia do oprawy rocznicowych uroczystości na Monte Cassiono trzy historyczne pojazdy wojskowe ze swojej kolekcji:

1/ samochód Willys Ford GPW „Jeep”
– w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,

2/ Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadu i łączności,
– z dowództwa 2 Korpusu Polskiego

3/ M3 A1 White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich
[charakterystyczne piaskowe malowanie tych pojazdów wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]

Relacje medialne z załadunku historycznych pojazdów (Panorama TVP Lublin i serwis Polskiego Radia Lublin) dostępne są pod linkami:
https://radio.lublin.pl/news/lubelskie-pojazdy-wyruszyly-do-monte-cassino

http://lublin.tvp.pl/37191879/historyczne-pojazdy-wyjechaly-do-wloch

 

 

Pojazd WILLYS MB FORD GPW 5KDP Fundacja Niepodleglosci

 

Pojazd DAIMLER DINGO Dow 2KP Fundacja Niepodleglosci

 

Pojazd SCOUT CAR M3A1 15PU Fundacja Niepodleglosci

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...