PREMIERA NAJNOWSZEGO NABYTKU "MUZEUM POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH" W LUBLINIE

 

2018 05 27 Bofors 133833 WWW foto Maciej SzymczakPodczas uroczystej przysięgi żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” w Lublinie, uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć na defiladzie na Placu Zamkowym historyczne pojazdy wojskowe, jakie służyły w jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Pojazdom towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach i z wyposażeniem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Fundacja Niepodległości z Lublina, prezentująca pojazdy, przypomniała w ten sposób wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny. Niedzielne święto 2 LBOT było okazją do premierowej prezentacji najnowszego nabytku do tworzonego w Lublinie przez Fundację Niepodległości „Muzeum Polskich Sił Zbrojnych”. Nasza kolekcja wzbogaciła się ostatnio o armatę przeciwlotniczą Bofors, kalibru 40 mm (n/z)
Armata przeciwlotnicza Bofors, kalibru 40 mm znana była już polskim żołnierzom z wyposażenia Wojska Polskiego od roku 1935. Pozwalała niszczyć cele powietrzne do pułapu 4000 m. Niestety tej doskonałej broni przeciwlotniczej mieliśmy zbyt mało w roku 1939. W jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie żołnierze spotkali się ponownie z dobrze znaną bronią – tym razem w ilościach, dających możliwość skutecznej osłony polskich jednostek. W 2.Korpusie Polskim walczącym pod dowództwem gen. Władysława Andersa pułki artylerii przeciwlotniczej skutecznie zwalczały niemieckie samoloty m.in. podczas bitwy o Monte Cassino i w całej kampanii we Włoszech, zakończonej wyzwoleniem Bolonii przez Polaków w kwietniu 1945 roku. Po defiladzie rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości zaprezentowali sprzęt na Błoniach pod Zamkiem./  tekst i foto: Maciej Szymczak

W Galerii prezentujemy więcej zdjęć z uroczystości, autorstwa prezesa Przemysława Omieczyńskiego

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński:
Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Widzimy, że w Wojskach Obrony Terytorialnej, dowództwo – oprócz zapewnienia nowoczesnego programu szkoleniowego – przypomina żołnierzom o chlubnych tradycjach polskiego oręża. Z tym większą satysfakcją bierzemy udział w oprawie uroczystości jednostek 2 Lubelskiej Brygady OT, prezentując sprzęt i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Nasi rekonstruktorzy mieli okazję przeprowadzić w ubiegłym tygodniu (16 maja 2018) lekcję historii na polu Bitwy o Monte Cassino dla uczniów z lubelskich szkół. Brali także udział w oprawie oficjalnych uroczystości. Dziś te same pojazdy, które prezentowaliśmy na Monte Cassino w 74. rocznicę tamtego historycznego zwycięstwa Polaków – udostępniamy żołnierzom Terytorialnej Służby Wojskowej, ich rodzinom i mieszkańcom Lublina, na festynie towarzyszącym niedzielnej uroczystości.

Po pododdziałach pieszych, w niedzielę 27 maja 2018, defilowały historyczne pojazdy wojskowe prezentowane przez Fundację Niepodległości:

# W barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa (między innymi w słynnej bitwie o Monte Cassino):

1/ Motocykl Royal Enfield – wyposażenie gońców motocyklowych i łączników
2/ samochód Willys Ford GPW „Jeep”
– w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
3/ Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadu i łączności,
– z dowództwa 2 Korpusu Polskiego
4/ M3 A1 White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich
[charakterystyczne piaskowe malowanie tych pojazdów wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]
5/ Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył słynny Miś Wojtek
- ciężarówka holuje armatę przeciwlotniczą BOFORS kaliber 40 mm

# W barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w północnej Europie (Francja, Belgia, Holandia, Niemcy) pod dowództwem gen. Stanisława Maczka:
6/ Dodge WC52
– ciężarówka sanitarna
7/ M16 MGMC „Half-Track”
– półgąsienicowy transporter opancerzony – z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych

Link do Galerii:

http://fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria/1971-przysiega-zolnierzy-2-lbot-i-piknik-rodzinny-lubelskich-terytorialsow-z-geh-fundacji-niepodleglosci-27-05-2018

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...