mega888 Uroczystość w Polanówce

Uroczystość w Polanówce

Zarząd Fundacji Niepodległości zaprasza 26 sierpnia 2012 na uroczystość poświecenia pomnika pamięći żołnierzy z Oddziału Samoobrony AK cc mjr Hieronima Dekutowskiego ps "Zapora" poległych w walce z sowieckim okupantem.

"W pierwszej połowie czerwca 1945 r. partyzanci „Zapory" operowali na terenie powiatu Biłgoraj, z tym, że w początku czerwca jeden z pododdziałów 1 kompanii, w sile ok. 25 partyzantów, wysłany został na północ, w okolice Lublina. W drodze na wyznaczony teren, 8 VI 1945 r., oddział ten rozbroił posterunek MO w Wysokiem, czym ściągnął na siebie kilkakrotnie silniejszą obławę NKWD. Rankiem 9 VI 1945 r. pod wsią Polanówka, kilka kilometrów na południe od Lublina (gmina Strzyżewice), w nierównej walce z sowietami zginęło pięciu Zaporczyków." (cyt. za Grzegorz Wąsowaski " Świetny organizator i doskonały partyzant". Zdań kilka o oddziałach mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", portal "wPolityce.pl")

Uroczystość odbędzie się 26 sierpnia 2012 pod honorowym patronatem ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego p.o. Kierownika Urzedu ds. Kombatantów oraz Jego Ekscelencji ks. Biskupa Stanisława Stefanka.

W skład komitetu budowy pomnika weszli między innymi Prezes Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński oraz wiceprezesi: Piotr Gawryszczak i Przemysław Jaśkiewicz

Program uroczystości:

11:40 Kościół pw Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabiej Woli - zbiórka pocztów sztandarowych

12:00 Msza Świeta pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Stefanka

13:30 Po Mszy Świetej przemarsz do pomnika w Polanówce (ok. 1,5 km)

13:50 Uroczystości przy pomniku w Polanówce

15:00 Przejazd do budynku szkoły w Żabiej Woli na spotkanie i poczęstunek.