TENISOWY MEMORIAŁ MARII I LECHA KACZYŃSKICH - NA KORTACH LEGII W WARSZAWIE

MLK LOGO WWWW dniach 15 – 18 czerwca 2019 na obiektach Klubu Tenisowego Legia w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 4A odbędzie się – organizowany przez Fundację Niepodległości wspólnie z Polskim Związkiem Tenisowym – turniej pod nazwą „Tenisowy Memoriał Marii i Lecha Kaczyńskich”.

Uroczyste otwarcie odbędzie się na korcie centralnym w sobotę 15 czerwca 2019 o godzinie 12:00.Turniej objęty został Honorowym Patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pana Stanisława Karczewskiego. Przewidujemy obecność Marszałka Senatu RP na uroczystości otwarcia.

Memoriał Marii i Lecha Kaczyńskich – oprócz swojego sportowego charakteru – daje okazję popularyzowania idei patriotycznych w środowisku tenisowym. Przyczynia się do upamiętnienia Pary Prezydenckiej w kontekście odrodzenia ważnego ośrodka tenisowego w Polsce, jakim jest Klub Tenisowy Legia.

Śp. Prof. Lech Kaczyński jako Prezydent Warszawy podjął decyzję o modernizacji ośrodka tenisowego na Legii oraz zatwierdził środki finansowe na ten cel. Dzięki temu uratowano korty przed likwidacją, która byłaby skutkiem wcześniej planowanego przeznaczenia tych terenów pod infrastrukturę stadionu piłkarskiego.
Poprzez organizację Memoriału dla młodzieży tenisowej, Fundacja Niepodległości oraz Polski Związek Teniosowy pragną wyrazić swoją wdzięczność dla śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – który wraz ze swoją Małżonką dbał o budowanie pamięci historycznej w naszym kraju.

Wydarzenie zostało zarejestrowane w oficjalnym kalendarzu imprez sportowych Polskiego Związku Tenisowego na 2019 rok. Turniej przeznaczony jest dla zarejestrowanych zawodników Polskiego Związku Tenisowego w przedziale wiekowym do 12 lat (tzw. Skrzatów). W kalendarzu PZT turniej zarejestrowano jako OTK Super Seria, co oznacza że ma on najwyższą kategorię (rangę), dzięki której zawodnicy będą zdobywać punkty rankingowe do klasyfikacji wyłaniającej najlepszych Juniorów w Polsce.

Laureatką poprzedniej edycji Tenisowego Memoriału Marii i Lecha Kaczyńskich była, walcząca dzisiaj w światowych turniejach, gwiazda polskiego tenisa - Iga Świątek.

W turnieju indywidualnym przewidziany jest udział 48 dziewczynek i 48 chłopców. W turnieju deblowym – 16 par deblowych chłopców i dziewcząt. Zawodnicy zgłaszają się do turnieju poprzez Polski Związek Tenisowy i są kwalifikowani według aktualnego miejsca w rankingu PZT.
W ramach Memoriału planowany jest także turniej deblowy dla VIP-ów, który rozpocznie się o godz.18:00, w niedzielę 16 czerwca 2019.

Legia Warszawa to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich klubów. Jego początki sięgają 1916 roku, kiedy na Wołyniu, w Legionach dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego powstała reprezentacyjna drużyna piłkarska, która przybrała nazwę Legia. Od samego początku klub był ściśle związany z wojskiem. Sekcja tenisowa została założona w 1923 roku przez grupę 30 oficerów, którzy własnymi siłami postanowili w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej wybudować jeden kort. Po czterech latach kortów było już dziesięć i gen. Roman Górecki mógł z dumą dokonać otwarcia turnieju o mistrzostwo armii.

Ośrodek tenisowy na Legii przeżywał swój rozkwit w latach 30. XX wieku.
Dla dawnej Warszawy WKS Legia był tym, czym Wimbledon dla Londynu i Racing Club dla Paryża. To był tenisowy salon stolicy – gromadziła się tu śmietanka towarzyska, a na centralnym korcie często grywały gwiazdy światowego tenisa. – pisał Leopold Tyrmand na łamach „Przekroju”.

Klub reaktywowany po wojnie, podupadł wraz z końcem lat 70. Na przestrzeni wielu lat z powodu braku jakichkolwiek nakładów finansowych korty Legii uległy kompletnej dewastacji. Władze samorządowe Warszawy sprawujące od 2002 roku nadzór właścicielski przymierzały się do ich likwidacji, planując wykorzystanie tego terenu pod zaplecze usługowo-parkingowe nowo projektowanego stadionu piłkarskiego.

Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości:
Mamy nadzieję, że korty Legii będą nadal funkcjonowały w swojej historycznej lokalizacji – służąc rozwojowi polskiego sportu. Wierzymy, że rozgrywane w tym miejscu zawody dla tenisowej młodzieży pomogą kształtować postawy młodych ludzi – z zachowaniem najlepszych wartości sportowej rywalizacji i szacunku dla pamięci historycznej, która buduje naszą tożsamość.

Patronem Strategicznym wydarzenia realizowanego przy współpracy Polskiego Związku Tenisowego jest Grupa LOTOS.
Patronami medialnymi Tenisowego Memoriału Marii i Lecha Kaczyńskich są: tygodnik Sieci, portal wPolityce.pl oraz Radiowa Jedynka.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Łukasz ZYBACZYŃSKI, Fundacja Niepodległości
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Tenisowego Memoriału im. Marii i Lecha Kaczyńskich
T: +48 601 366 224

Zapraszamy Dziennikarzy w sobotę 15 czerwca 2019 od godziny: 10:00
Instalacja wozów transmisyjnych i ekip w sobotę 15 czerwca 2019 – do godziny: 11:30

PZT LOTOS KOMPOZYT WWW

Sieci logo 2019


wPolityce logo RGB


 

RADIOWA JEDYNKA LOGO WWW

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...