ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO - KAWALERIA I HISTORYCZNE POJAZDY WOJSKOWE Z FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI NA DEFILADZIE W LUBLINIE

2018 09 23 2579 HalfTrack MGMC 2LBOT foto Maciej SzymczakW dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2019 r., podczas defilady, która odbędzie się na Placu Zamkowym w Lublinie, uczestnicy uroczystości będą mogli podziwiać historyczne pojazdy wojskowe w barwach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości.


Pojazdom będą towarzyszyli rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – w mundurach i z wyposażeniem oraz uzbrojeniem polskich żołnierzy jednostek 2.Korpusu Polskiego, walczących pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech (m.in. w Bitwie o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię) oraz 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka walczącej w Normandii, Belgii, Holandii, która swój szlak bitewny zakończyła zdobyciem niemieckiego portu wojennego Wilhelmshaven.

W kawaleryjskiej części defilady weźmie udział poczet sztandarowy Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1.Pułku Ułanów Krechowieckich, który stanowi teraz szwadron reprezentacyjny Fundacji Niepodległości w Lublinie.
1 Pułk Ułanów Krechowieckich w końcu sierpnia 1920 roku brał udział m.in. w zwycięskiej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem, koło Zamościa.
Ułani pojadą w charakterystycznych szarych dwurzędowych kurtkach mundurowych - tzw. ułankach - w jakich "Krechowiacy" walczyli w wojnie z bolszewikami w roku 1920 .
W II Rzeczypospolitej był tak również umundurowany Szwadron Przyboczny Prezydenta RP.

Lubelskie uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczną się na Placu Zamkowym w dniu 15 sierpnia 2019 o godz.10:00, zakończy je defilada ok. godz.11:00 - po której historyczny sprzęt wojskowy będzie dostępny dla publiczności do godz. 14:00 w ramach Pikniku Patriotycznego na Błoniach pod Zamkiem.

Fotorelacja z wydarzenia - udziału w nim Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległosci na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria "Święto WP w Lublinie": http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2133-swieto-wp-w-lublinie

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński:
Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Ważnym jej elementem jest przypominanie o chlubnych tradycjach polskiego oręża. Z tym większą satysfakcją bierzemy udział w oprawie uroczystości Święta Wojska Polskiego – prezentując sprzęt i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wiemy że oryginalny historyczny sprzęt wojskowy doskonale przemawia do wyobraźni widowni, co pozwala takie spotkania zamienić w żywą lekcję historii. W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie i stale rozbudowywaną kolekcję, tworzymy teraz Muzeum Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Krzysztof Bielak – Członek Zarządu Fundacji Niepodległości, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej:
Nasi rekonstruktorzy mieli okazję przeprowadzić w maju tego roku lekcję historii na polu Bitwy o Monte Cassino dla lubelskiej młodzieży. Brali także udział w oprawie oficjalnych uroczystości. Dziś te same pojazdy, które prezentowaliśmy na Monte Cassino w 75. rocznicę tamtego historycznego zwycięstwa Polaków – udostępniamy uczestnikom uroczystości Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Traktujemy to jako wyraz naszego hołdu dla wysiłku wojennego Polaków, walczących o Niepodległą na wszystkich frontach II wojny światowej.

Fundacja Niepodległości, odpowiadając na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Lublin ppłk Mariusza Brodalki – organizującego lubelskie uroczystości Święta Wojska Polskiego – zaprezentuje podczas defilady następujące historyczne pojazdy:

# W barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego – walczącego we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa (między innymi w słynnej bitwie o Monte Cassino):

1/ samochód Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,

2/ M3 A1 White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich
[charakterystyczne piaskowe malowanie tych pojazdów wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]

3/ Ciężarówka wojskowa GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii (w której służył słynny Miś Wojtek)
- z holowaną armatą przeciwlotniczą BOFORS kaliber 40 mm

# W barwach 1 Dywizji Pancernej, walczącej w północnej Europie (Francja, Belgia, Holandia, Niemcy) pod dowództwem gen. Stanisława Maczka:

4/ M16 MGMC „Half-Track” [na zdjęciu]
– półgąsienicowy transporter opancerzony – z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych

5/ Dodge WC52
– ciężarówka sanitarna

Lubelskie uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczną się na Placu Zamkowym w dniu 15 sierpnia 2019 o godz. 10:00, zakończy je defilada ok. godz.11:00 - po której historyczny sprzęt wojskowy będzie dostępny dla publiczności do godz. 14:00 w ramach Pikniku Patriotycznego na Błoniach pod Zamkiem.

Uwaga: w trakcie Pikniku Patriotycznego zostaną przeprowadzone pokazy strzelania przeciwlotniczej armaty Bofors 40 mm (instalacja gazowa, bezpieczna dla widowni; konieczna ochrona słuchu dzieci i osób wrażliwych)

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...