ROCZNICA BOHATERSKIEJ ŚMIERCI "USKOKA"

Kpt Zdzislaw Bronski USKOK www21 maja 1949 w miejscowości Dąbrówka (obecnie Nowogród), kpt. Zdzisław Broński ps. Uskok, jeden z dowódców oddziałów podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie, Kawaler Orderu Virtuti Militari kl. V oraz Krzyża Walecznych, ukrywający się przed obławą przeważających sił UB-KBW w bunkrze pod zaprzyjaźnionym gospodarstwem − zginął, rozrywając się granatem, by nie wydać swoich żołnierzy w przypadku wzięcia do niewoli.
Cześć i chwała Bohaterom!

Kpt. Zdzisław Broński „Uskok” w dzienniku:
Coraz więcej ludzi popada w apatyczny nastrój i przestaje wierzyć w rychłe zmiany na lepsze. Ludzie coraz bardziej dostosowują się do znienawidzonego, a umacniającego się porządku − bo przecież trzeba żyć. My, garstka straceńców − jak nas nazywają − stajemy się oazą wiary i woli zwycięstwa na pustyni zwątpienia i beznadziejności. Mniejsza o to, czy przetrwamy, czy
zginiemy − choć wola przetrwania jest w nas bardzo silna − ale coraz trudniej pracować tak, by w efekcie praca ta dawała korzyść społeczną. Coraz trudniej pracować i walczyć w ogóle. […]
Wczoraj aresztowano moją siostrę, [Janinę] Siegiedową. Już po raz czwarty. Ona, ta kochana Jaśka, dotychczas najwięcej cierpi z całej rodziny. Jej mąż już ukrywa się trzeci rok. [...] Rodzice moi mieszkają obecnie w komornym i żyją ze słabej pomocy rodziny. Ja nikomu pomóc nie mogę, bo sam potrzebuję pomocy. Inni z rodziny żyją ciągle „pod strachem”. Już od roku nie widuję się z nimi, a wiadomości o nich mam tylko pośrednie. Dla nich tak jest bezpieczniej. Przykro mi bardzo, że rodzina cierpi, lecz nie wierzę, by miała o to do mnie żal. Nie wierzę, by moje postępowanie było w rodzinie błędnie oceniane. Cierpimy za sprawę ważniejszą […].
Powiat lubartowski, 7 kwietnia 1948

Zdzisław Broński „Uskok”, Pamiętnik. 1941 – maj 1949, Wydawnictwo IPN 2004, Warszawa 2004.

W 2008 kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok” został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...