mega888 PRZESŁANIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY Z OKAZJI ŚWIĘTA STRZELCA KONNEGO

2020 09 12 Hrubieszow Omieczyski Przemyslaw FN foto Maciej Szymczak LR 0926 WWWPrzesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowane z okazji VI Swięta Strzelca Konnego w Hrubieszowie, odczytał na wieczornej uroczystości Apelu Pamięci na terenie 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, w sobotę 12 września 2020, Przemysław Omieczyński Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości. Poniżej publikujemy fragmenty prezydenckiego przesłania oraz kopię jego całości.

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!
Wszyscy Polacy w kraju i za granicą przeżywają w tych dniach chwile wielkiej radości i dumy.
Świętujemy razem wspaniały jubileusz – setną rocznicę batalii, która przesądziła o zwycięstwie Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki Bitwie Warszawskiej 1920 roku podbój Europy przez komunistyczną Rosję został zatrzymany. (…) Swój udział w tym wielkim zwycięstwie mieli także żołnierze Błękitnej Armii generała Józefa Hallera – waleczni kawalerzyści, spadkobiercy polskiej jazdy, która w XVII, XVIII i XIX wieku zyskała respekt i nieśmiertelną sławę w całej Europie.
Po wojnie polsko-bolszewickiej cześć z nich podjęła służbę w 2 Pułku Strzelców Konnych, równo sto lat temu rozlokowanym właśnie tu, w Hrubieszowie.
Cieszę się, że zachowują ich Państwo we wdzięcznej pamięci. W sposób szczególny dziękuję działaczom Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych w Mirczu oraz Fundacji Niepodległości, a także lokalnym Władzom Samorządowym za niezwykle uroczyste i atrakcyjne w formie upamiętnianie męstwa, wojennego kunsztu i patriotyzmu żołnierzy tamtej jednostki. Dziękuję także oficerom i żołnierzom tutejszego 2 Pułku Rozpoznawczego im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” za godne kontynuowanie tradycji hrubieszowskich Strzelców Konnych, za Państwa codzienną służbę pełnioną z profesjonalizmemi osobistym oddaniem.(...)

HRU 2020 List Prezydenta RP 1 kopia

HRU 2020 List Prezydenta RP 2 kopia