mega888 FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI W RADIO WNET LUBLIN

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI W RADIO WNET LUBLIN

2021 09 08 bisW ramach Wielkiej Wyprawy Radio Wnet ekipa „żółtej niezatapialnej łodzi podwodnej” dotarła do Lublina. Gośćmi Popołudnia WNET na rynku staromiejskim 7 września 2021 byli przedstawiciele Fundacji Niepodległości – Prezes Przemysław Omieczyński oraz Jan Fedirko. Prezes Fundacji przybliżył naszą działalność. Z uwagi na, naturalnie w takim formacie audycji, ograniczony czas – skupił się na jej idei i istocie, ilustrując je konkretnymi działaniami. Akcentował szczególnie troskę o młode pokolenie oraz ofertę do niego skierowaną np. "Lekcje z Misiem Wojtkiem" w fundacyjnym Muzeum Polskich Sił Zbrojnych. Na pytanie prowadzących o szeroko rozumianą sferę życia publicznego, ocenił także obecną sytuację, wyrażając obawy związane z rosnącą tendencją ograniczania wolności – rozszerzającej się omnipotencji państwa i wkraczania w tradycyjne obszary aktywności społecznej obywateli. Nie jest też optymistą jeśli chodzi o gospodarkę. Utrzymanie się przedsiębiorców na rynku w takich warunkach, zwłaszcza w sytuacji postępującej nacjonalizacji jest bardzo trudne.
Jan Fedirko, kontynuując ten wątek, mówił o wpływie sanitaryzmu na działalność obywatelską. Ocenił także sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Nie ma wątpliwości, że dochodzi tam do przejawu wojny hybrydowej, a reżim Łukaszenki realizuje celowe działania, zmierzające do wielowymiarowej destabilizacji. Opisując po krótce działalność fundacji na Ukrainie, m.in. prowadzone przedsięwzięcia, mające na celu kultywowanie miejsc polskiej pamięci na Wschodzie, zwrócił uwagę na utrudnienia związane z tzw. pandemią.
Podkreślone zostało, że Przemysław Omieczyński dokonał pierwszego wyłomu w lubelskim eterze. Stworzone przez niego Radio Puls trzy dekady temu przełamało monopol państwowych rozgłośni.

Audycje poprowadzili: red. Paweł Bobołowicz – reporter, korespondent Mediów Wnet na Ukrainie, a jednocześnie red. naczelny Radio Unet (białoruskiej redakcji Radio Wnet stworzonej w Kijowie); Krzysztof Skowroński red. naczelny Radio Wnet, równocześnie piastujący funkcję Prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Radio Wnet niebawem rozpocznie nadawanie na falach FM również w Lublinie.
Wiecej informacji na: https://wnet.fm/broadcast/popoludnie-wnet-z-lublina-marek-watorski-o-serhij-dmirtriejew-ksiadz-mitrat-stefan-batruch-07-09-2021-r/

2021 09 08 bis 1

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin 8 IX 2021