mega888 33. ROCZNICA SŁUŻBY STRAŻY GRANICZNEJ

33. ROCZNICA SŁUŻBY STRAŻY GRANICZNEJ

 Sztandar_NOSG.jpg16 maja to data rozpoczęcia służby nowo utworzonej formacji w 1991 r. na granicach RP. Stąd w tym dniu Straż Graniczna obchodzi swoje święto.
Funkcjonariusze formacji wykonuje różnorodne zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń. SG wyraźnie nawiązuje do dziedzictwa swej poprzedniczki z okresu II RP – Korpusu Ochrony Pogranicza. Warto przypomnieć, że w br. obchodzimy stulecie powołania KOP. Straż Graniczna od kilku lat wraz z innymi formacjami mundurowymi – WP i Policją – pełni niezwykle ważną służbę ochrony naszej granicy zaatakowanej migrantami z terytorium Białorusi. Niestety zdarza się, że zamiast podziękowań (a najbardziej wdzięczni są oczywiście mieszkańcy terenów przygranicznych) bywa za to wręcz szkalowana (zwłaszcza w tzw. socjal mediach czy różnych produkcjach filmowych). Tym większe słowa uznania i podziękowań za ciężką i jakże odpowiedzialna służbę składamy wszystkim funkcjonariuszom SG. W szczególności dotyczy to zaprzyjaźnionego Nadbużańskiego Oddziału SG, z którym współpracujemy przy szeroko rozumianych działaniach edukacji patriotycznej. W tym roku mamy również skromny jubileusz dziesięciolecia tej współpracy – zapoczątkowanej na szerszą skalę w 2014 roku w ramach projektu „Rok Żołnierzy Tułaczy”. Właśnie Placówki Straży Granicznej poza codzienną służba pełnią również rolę ośrodków podtrzymywania i rozwijania tradycji niepodległościowych w terenie.                                                                    Na ręce ich Komendantów biorących na siebie ów trud i mam nadzieję przyjemność współpracy z nami składamy serdeczne życzenia spokojnej i bezpiecznej służby oraz satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz działań pro publico bono. Opieki Patrona Formacji św. Mateusza (Apostoła i Ewangelisty).

Mamy nadzieję na dalszą współpracę chociażby przy przyporządkowaniu i odnawianiu miejsc pamięci, nekropolii oraz poszukiwaniach i upamiętnieniach poległych w obranie Ojczyzny.
Czołem!

Tekst i foto Jan Fedirko, FN, L-n, maj 2024

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...