mega888 40. ROCZNICA ZWYCIĘSKIEJ OBRONY KRZYŻA W SZKOLE W MIĘTNEM

40. ROCZNICA ZWYCIĘSKIEJ OBRONY KRZYŻA W SZKOLE W MIĘTNEM

Andrzej Duda Wizyta w Mietnem 20240607 MB2 8249W piątek 7 czerwca 2024 odbyły się uroczystości związane z 40-leciem zwycięskiej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w powiecie garwolińskim. Program obchodów obejmował spotkanie młodzieży, Eucharystię, spotkanie absolwentów oraz wieczorne widowisko muzyczne skomponowane specjalnie na tę okazję. Prezydent RP Andrzej Duda objął jubileuszowe uroczystości w Miętnem patronatem honorowym i wziął udział w uroczystości, podkreślając tym samym rangę wydarzenia. Wśród uczestników spotkania był także Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński wraz z Małżonką. Był on uczestnikiem wspominanych wydarzeń w roku 1984, a jego Mama była wtedy nauczycielką ZSR w Miętnem i towarzyszyła uczniom w proteście. Protestujących objęły dotkliwe represje ze strony komunistycznych władz PRL.

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Krzyża postawionym w 25. rocznicę zwycięskiej obrony Krzyża, a następnie wziął udział w głównych uroczystościach w Zespole Szkół w Miętnem.

W tej szkole próbowano przywrócić pełnego ducha laickiego w duchu komunizmu, w duchu narzucanym z Moskwy, życia, trwania, edukacji bez Boga. Młodzież się temu sprzeciwiła – powiedział Prezydent.

To była bardzo specyficzna młodzież. To była młodzież w większości z polskich wiosek, w większości z bardzo tradycyjnych rodzin, w większości z rodzin głęboko wierzących, tych rodzin, które kiedyś nie pozwoliły na kolektywizację, bo polski chłop nie dał sobie zabrać ziemi. Wiara, ziemia, ojcowizna i tradycja, to było to, na czym polska wieś budowała swoją siłę – dodał.

Andrzej Duda przypomniał, że po raz pierwszy był w Miętnem w 2009 roku, towarzysząc śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Z całego serca dziękuję Państwu za obronę krzyża wtedy, ale i teraz. Jakie to paradoksalne, że po 35 latach wolności od tego zwycięstwa w 1989 roku trzeba znowu myśleć o obronie krzyża, ale trzeba, bo on jest nam bardzo potrzebny. On jest częścią naszej tożsamości, czy to się komuś podoba czy nie – podkreślił Prezydent.

Prezydentowi towarzyszył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Piotr Ćwik.

Obrona krzyży w szkołach w Miętnem, Włoszczowie i innych miejscowościach w latach 1983–1984 była spontanicznym protestem młodzieży przeciwko dławieniu wolności przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Kiedy w listopadzie 1983 r. – najpierw z korytarza, a potem z sal lekcyjnych Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem – zaczęły znikać zawieszone krzyże, uczniowie rozpoczęli protest. Ostatecznie dyrekcja szkoły ustąpiła i wydała zgodę na zawieszenie krzyża w szkolnej bibliotece.

źródło: KPRP

Obszerną informację o wydarzeniu i więcej fotografii Marka Borawskiego można odnaleźć na stronach Kancelarii Prezydenta RP pod linkiem:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/uroczystosc-40-lecia-zwycieskiej-obrony-krzyza-w-mietnem,87111

Fotografie autorstwa Lucyny Omieczyńskiej publikujemy w Galerii:

https://fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2865-w-obronie-krzyzy-40-rocznica-strajkow-szkolnych-w-mietnem

Dopełnieniem piatkowych uroczystości był wernisaż wystawy tematycznej o obronie Krzyża w Mietnem w 1984 r., przygotowanej w gmachu Sejmu RP przez Instytut Pamięci Narodowej. Odbył się on w środę 12 czerwca 2024 r. Fotografie Karola Skorupskiego z Radia Podlasie są dostępne w Galerii:

https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2869-obrona-krzyzy-w-mietnem-wystawa-w-parlamencie-rp

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...