Zmącony spokój ofiar Krzesimów 2012

reportaż „Zmącony spokój ofiar” na temat Krzesimowa autorstwa Pawła Bobołowicza i Tomasza Nieśpiała ze zdjęciami Cyryla Golovanova.

 

 

Krzesimów. Wieś położona 23 kilometry od Lublina. Rzadka zabudowa. Okolicę wyróżnia okazały XIX-wieczny pałac, dziś siedziba Domu Pomocy Społecznej. Kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie szosy znajduje się cmentarz ofiar więźniów obozu Urzędu Bezpieczeństwa w Krzesimowie w latach 1944-1945. Miejsce pamięci schowane w zagajniku wskazuje podniszczona tablica informacyjna.


Jeszcze 100 metrów i naszym oczom ukazuje się tzw. Dolina Krzyży. Mieszkańcy, którzy oprowadzają nas po okolicy dobrze znają historię tego miejsca. Recytują daty, okoliczności zamordowania więźniów NKWD i UB, przywołują szacunki, według których może tam leżeć nawet 1,5-2 tysiące osób. Dokładnych badań nigdy nie przeprowadzono.

- To miejsce szczególne na mapie Polski i powinno być chronione – mówi Wanda Kuczyńska z Komitetu Protestacyjnego w Krzesimowie, który powstał kiedy okazało się, że działkę przylegającą do cmentarza kupił Remondis Świdnik, firma śmieciowa z 48-procentowym udziałem gminy Świdnik.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...