Poświęcenie Kapliczki św. Jana Nepomucena w Satyjowie (Ukraina) 07.09.2013

Poświęcenie odnowionej Kapliczki św. Jana Nepomucena w Satyjowie (Ukraina) [07.09.2013, godz. 11:00].

Kapliczka została zrekonstruowana staraniem Fundacji Niepodległości, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polakami z Równego. Uroczystość jest elementem programu tegorocznej edycji „Dialogu Dwóch Kultur” - cyklu spotkań ludzi kultury i sztuki z Polski i Ukrainy, które w tych dniach odbywają się po obu stronach granicy. Towarzyszą im przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. pan Marek Maluchnik, Naczelnik Wydziału ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego MKiDN).

Przemysław Omieczyński, Prezes Fundacji Niepodległości: Sama kapliczka jest niewielka, lecz traktujemy ją nie jako przedmiot, ale jako symbol. Przywracając jej świetność robimyrazem z mieszkańcami tych terenów "krok w dobrą stronę", krok w stronę budowania pamięci o dziedzictwie tej ziemi - łączącym sąsiadów.

 

Uroczystość poświęcenia odnowionej kapliczki zgromadziła ponad 70 osób z Równego oraz ok. 50 uczestników konferencji w Krzemieńcu „Dialog Dwóch Kultur”. Poświęcenia dokonał ks. Włodzimierz Czajka – proboszcz parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Równem w towarzystwie ks. Grzegorza z Dubna oraz batiuszki prawosławnego ze Zdołbunowa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele konsulatu w Łucku (pan Andrzej Szmidke), Ministerstwa Kultury (pan Marek Maluchnik) miejscowe władze (wójt gminy Iwaniwce), dyrektor wydziału kultury rejonu rówieńskiego (pani ). Fundację Niepodległości reprezentowali: wiceprezes Piotr Gawryszczak oraz członkowie Zarządu Piotr Mazur (koordynator rekonstrukcji) i Jacek Bury. W uroczystości uczestniczyła także  młodzież ze świetlicy środowiskowej OHP w Lublinie. Głównym „sprawcą” odnowienia, osobą, która „wychodziła” wszelkie pozwolenia dotyczące prac rekonstrukcyjnych był pan Jarosław Kowalczuk (mieszkaniec Równego).

Fot. Radosław Brzezicki

 

 

 

 

 

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...