Wołyń 2015. Recordatio - aktualny program

Fundacja Niepodległości wzorem lat poprzednich organizuje wielki, wakacyjny obóz na Wołyniu. Przez dwa tygodnie sierpnia blisko stu wolontariuszy będzie pracować na dwudziestu dwóch polskich cmentarzach i miejscach pamięci. To już ósma nasza wyprawa. Przez te lata zadzierzgnęliśmy więź z tą krainą, z jej przeszłością i teraźniejszością, z jej mieszkańcami, tymi byłymi i obecnymi, z jej miejscami, tymi do których docieramy bez problemu i tymi, których już nie ma na mapach. Każdą kolejną wyprawą dopisujemy następny rozdział w wielkiej księdze polskości tych ziem.
Obóz ma charakter surwiwalowy, edukacyjny i integracyjny. Biorą w nim udział Polacy i Ukraińcy ludzie najróżniejszej proweniencji: od młodych po starszych, od bezrobotnych po pracoholików, od abnegatów po pasjonatów, od uczących się po uczących się mniej, od chłopów po hrabiów, od potomków wołyńskich po ludzi z zakątków z całej Polski. Projekt wspierają instytucje państwowe i prywatne. Patronat honorowy nad akcją objął Konsulat Generalny RP w Łucku. Towarzyszyć będą nam przedstawiciele radia, prasy i telewizji. Wszystko to ważne, ale tak naprawdę w tej sztafecie pokoleniowej liczy się ten uścisk ręki, jaki wymieniamy z wielkimi duchami naszej przeszłości.
Wołyń 2015. Recordatio *.
program obozu wędrownego / 10-23 sierpnia
10 sierpnia (poniedziałek) Lublin – Rymacze - Krzemieniec (320 km / 4,5 h)
11 sierpnia (wtorek) Szumsk
12 sierpnia (środa) Wiśniowiec /Wiśniowiec Stary/
13 sierpnia (czwartek) Beresteczko
14 sierpnia (piątek) Załoźce - Koniuchy
15 sierpnia (sobota) Krzemieniec – Poczajów (wycieczka)
16 sierpnia (niedziela) Krzemieniec – Dubno – Rożyszcze – Łuck – Kowel
17 sierpnia (poniedziałek) Zasmyki – Kupiczów
18 sierpnia (wtorek) Hołoby
19 sierpnia (środa) Kowel (cmentarz Na Górce)
20 sierpnia (czwartek) Kowel – Pulmo
21 sierpnia (piątek) Ostrówki – Zamostecze
22 sierpnia (sobota) Ostrówki – Luboml
23 sierpnia (niedziela) Pulmo – Lublin (150 km / 2,5 h)
Tłustym drukiem zaznaczono miejsca kwaterowania grupy (Krzemieniec – Kowel – Pulmo) oraz dni przejazdu. Startujemy 10 sierpnia o godz. 5 00 z placu przy świetlicy OHP na ul. Łabędziej 16 w Lublinie. Dla śpiochów i nocnych marków istnieje możliwość nocowania w świetlicy. Zbiórkę przed wyjazdem zaczynamy o godz. 4 00. Można zapomnieć sztućców, telefonu, śpiwora, namiotu, pieniędzy, bielizny, okularów, pamiętniczka – to wszystko będzie można pożyczyć od uczestników wyprawy lub dostać w obozowym kwatermistrzostwie. Nie można tylko zapomnieć paszportu!
Pierwszą kwaterą grupy wędrownej `na tegorocznym szlaku będzie Krzemieniec. Stąd (podobnie jak z kolejnych kwater) będziemy codziennie wyruszać do położonych w pobliżu cmentarzy. W przypadku gdy w programie podano więcej niż jedną nazwę miejsca oznacza to podział grupy na sekcje i równoległą pracę na dwóch lub więcej cmentarzach. Wyjątek stanowią dni kiedy będziemy zmieniać kwatery. W tych przypadkach wymienione miejsca oznaczają tylko wizytę na cmentarzu i zapalenie zniczy. Tak będzie w Rymaczach (w drodze do Krzemieńca) oraz w Dubnie i Rożyszczach (w drodze do Kowla).
15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy – to święto państwowe i kościelne (dzień Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Uroczystości religijne poprowadzi tego dnia kolega Dariusz Palusiński. A po ceremonii urządzimy wycieczkę do Poczajowa, zaś po obiedzie małą marszrutę po Krzemieńcu (Muzeum Juliusza Słowackiego, Góra Bony, Liceum Krzemienieckie).
Istnieje możliwość dołączenia do grupy w trakcie trwania obozu (codziennie kursują z Lublina autobusy do Kowla i Łucka skąd możemy odbierać dojeżdżających uczestników) lub wcześniejszego wyjazdu z obozu (w tym przypadku odwozimy uczestników na dworzec autobusowy w Krzemieńcu, Kowlu bądź Łucku).
Powrót (23 sierpnia) do Lublina planowany jest na godz. 15 00. Część uczestników jest spoza Lublina i będzie musiała dostać się jeszcze do własnych domów. Chcąc ułatwić im dalszą podróż zobowiązani jesteśmy do umożliwienia im dotarcia na dworzec autobusowy lub kolejowy w Lublinie w celu uzyskania połączeń komunikacyjnych z rodzinnymi miejscowościami.
Organizatorzy projektu Wołyń 2015. Recordatio* zapewniają wszystkim uczestnikom obozu zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie oraz transport z Lublina na Wołyń i z powrotem.
W pierwszym tygodniu (w dniach 8-16 sierpnia), równolegle do działań grupy wędrownej część uczestników projektu będzie pracować na terenie cmentarzy w Ostrówkach, Turzysku, Przewałach i Łukowie.
Program podobozów stacjonarnych
W tych miejscowościach (wymienionych poniżej) zostaną zorganizowane podobozy (w każdym z nich wezmą udział kilkuosobowe grupy wolontariuszy). Wyjazd grup podobozowych nastąpi 8 sierpnia o godz. 10 00 (z wyjątkiem grupy wyjeżdżającej do Turzyska 27 lipca i Rożyszcz 16 sierpnia), także z placu przy ul. Łabędziej. 16 sierpnia uczestnicy podobozów zostaną przewiezieni do Kowla i dołączą do grupy wędrownej. Od tego momentu program projektu Wołyń 2015. Recordatio będzie realizowany wspólnie.
Turzysk 27 lipca (poniedziałek) – 31 lipca (piątek)
Ostrówki – Łuków – Przewały – Turzysk 8 sierpnia (sobota) – 16 sierpnia (niedziela)
Rożyszcze 16 sierpnia Lublin – 23 sierpnia (niedziela)
W tej miejscowości odbędzie się szósty podobóz stacjonarny, w którym ośmiu uczestników projektu będzie porządkować tutejszy cmentarz wpisując się w działania Fundacji Niepodległości i Konsulatu RP w Łucku rozpoczęte w roku 2013. Grupa podobozowa Rożyszcze dołączy do głównej grupy 23 sierpnia w miejscowości Pulmo.
Kontakt do koordynatora projektu: Jacek Bury, tel. 508 323 498
mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
*Recordatio (łac.) - pamięć, wspominać, wspomnienie

FIO MPiPS logo1 web2

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...