mega888 Podaruj światło na polskie cmentarze na Wschodzie

Podaruj światło na polskie cmentarze na Wschodzie

cmentarz parafialny w kowlu dsc06812 j 10W dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie młodzież prowadziła zbiórkę zniczy przeznaczonych do zapalenia na polskich cmentarzach na Wołyniu.

Zbiórka była prowadzona od godziny 10:00 do 20:00.

Młodzi ludzie ze Środowiskowego Hufca Pracy pracują od 5 lat nad porządkowaniem polskich cmentarzy na Wołyniu podczas wakacyjnych obozów wędrownych.

1 listopada na Cmentarzu przy ul. Lipowej towarzyszyła im wystawa fotografii ukazujących efekty tej trudnej pracy.

Prosiliśmy mieszkańców Lublina o przyłączenie się, w najmniejszym choćby wymiarze, do tego znaku pamięci o polskich mogiłach na Wschodzie.
Akcję organizuje Fundacja Niepodległości oraz Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej. Patronatem medialnym akcję objęła TVP Lublin.

 

[uzupełnienie 01.11.2012/18:40] Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Cmentarza przy ul. Lipowej, którą przygotował dziennikarz Radia Lublin red. Jarosław Zoń:

http://moje.radio.lublin.pl/lubelskie-znicze-zaplona-na-wolynskich-cmentarzach.html

 

Na zdjęciu: polski cmentarz parafialny w Kowlu

 

 

Dzień Wszystkich Świętych przynosi młodzieży ze Środowiskowego Hufca Pracy dodatkowe obowiązki wynikające z działań realizowanych na Wołyniu. Pierwszym z nich było tradycyjne zapalenie zniczy na kwaterze żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W tym roku na prośbę współpracującego z hufcem Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK w Lublinie zapalono znicze także na Rondzie im. por. Henryka Cybulskiego, dowódcy obrony Przebraża na Wołyniu. Tamtejszy cmentarz rokrocznie porządkowany jest przez młodzież ŚHP i wolontariuszy – podczas letnich obozów na Ukrainie. Znicze zapalono również na Rondzie Żołnierzy AK-WiN na lubelskim Czechowie. Natomiast 1 listopada Fundacja Niepodległości, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej oraz ŚHP, zorganizowała zbiórkę zniczy na cmentarze wołyńskie. Kwesta, której patronem medialnym od lat jest lubelska telewizja, odbyła się na cmentarzu przy ul. Lipowej tłumnie odwiedzanym przez mieszkańców Lublina. W godzinach 10 00 – 19 00 patrole młodzieży z ŚHP, członkowie Towarzystwa i wolontariusze z Fundacji Niepodległości zachęcali przechodniów do przekazania symbolicznego znicza na wołyńskie nekropolie. Kweście towarzyszyła ekspozycja fotografii. Zdjęcia wykonane podczas wakacyjnych obozów na Ukrainie przedstawiały zakres prac wykonywanych przez młodzież i wolontariuszy oraz stan wołyńskich cmentarzy.
W tym roku udało się zebrać około 2000 zniczy, które już niebawem zapłoną na wołyńskich grobach.

Tekst: Jacek Bury
Zdjęcia: uczestnicy ŚHP

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...