mega888 Kwesta zniczy na cmentarze Wołynia

Kwesta zniczy na cmentarze Wołynia

1 listopada na lubelskich cmentarzach odbyła się zbiórka zniczy na wołyńskie cmentarze. Tego dnia wolontariusze, młodzież Środowiskowego Hufca Pracy, członkowie towarzystw kresowych, społecznicy oraz potomkowie Wołynian kwestowali od rana do późnego wieczora na terenie trzech lubelskich cmentarzy: przy Drodze Męczenników Majdanka oraz przy ul. Lipowej i Unickiej. Kwestom towarzyszyły plansze ze zdjęciami wołyńskich cmentarzy, będące częścią obozowej dokumentacji zbieranej podczas letniej, kilkunastodniowej wyprawy na Ukrainę tropem polskości Wołynia. Jej najbardziej namacalnym śladem pozostają cmentarze z całym sztafażem swojej historii: od zetlałych nagrobnych inskrypcji przez anonimowe krzyże i rozsypujące się nagrobki. Wołyńskie nekropolie to wciąż zapomniany świat naszej, niedawnej przecież przeszłości, dziś zostawiony na pastwę Czasu. Nekropolia w języku greckim oznacza ,,miasto umarłych"...

 

W zbiórkę zniczy włączyły się szeroką ławą lubelskie organizacje i stowarzyszenia od wspomnianego Hufca Pracy poprzez Civitas Christiana, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Brygada Lubelska ONR, Wielopokoleniowy Klub Wolontariatu, Solidarni 2010 i rzecz jasna Fundacja Niepodległości, której członkowie koordynowali kwestę. Medialny patronat nad akcją sprawowała TVP Lublin oraz Konsulat RP w Łucku.

Przez kolejne dni listopada młodzież ŚHP segregowała, liczyła i pakowała znicze. Przez cały miesiąc bowiem mieszkańcy Lublina przynosili znicze do siedziby hufca. Kwesta przyniosła plon w postaci ponad 2 500 zebranych zniczy - to najwięcej spośród wszystkich pięciu, dotychczasowych zbiórek. Część z nich została przewieziona na teren parafii p.w. Świętego Krzyża w Lublinie. Stąd trafi na Wołyń wraz z młodzieżą wyjeżdżającą na wakacyjny obóz.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...