mega888 Wyjazd na wołyńskie cmentarze

Wyjazd na wołyńskie cmentarze

20 listopada członkowie Fundacji Niepodległości wraz z grupą pracowników TVP Lublin wyruszyli na wołyńskie cmentarze wioząc pierwszą partię zniczy. W czasie całodniowej wyprawy odwiedzono cmentarze w Ostrówkach, Kowlu, Mielnicy, Hurbach i Sokulu. Wszędzie tam zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych. Oddzielnym miejscem naszej wyprawy był Gaj, gdzie we wrześniu tego roku we współpracy z ukraińskimi archeologami z firmy Wołyńskie Starożytności i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przeprowadziliśmy ekshumację pomordowanych mieszkańców polskich wsi: Starego i Nowego Gaju. W czasie dwutygodniowych prac archeologicznych, którymi kierował dr Leon Popek z Lubelskiego Oddziału IPN wyekshumowano szczątki 79 Polaków, ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii, które ostatecznie spoczęły na pobliskim cmentarzu prawosławnym we wspomnianym Sokulu.

 

Ale miejscem gdzie trzeba pochylić głowę i oddać hołd pozostaje miejsce tragedii. Ile tu wokół jeszcze rozrzuconych szczątków ofiar? Staliśmy pod krzyżem postawionym w miejscu tragedii przez tutejszego popa zapalając w milczeniu znicze...

Ps. zainteresowanych historią tragedii mieszkańców Starego i Nowego Gaju odsyłam do wywiadu z dr Leonem Popkiem, który ukaże się w najnowszym wydaniu fundacyjnego kwartalnika Kwarta.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...