"Kwarta" 2(19)/2016
Ukazał się kolejny, dziewiętnasty już numer „Kwarty”. Numer otwiera wniklywy artykuł Wojciecha Ostrowskiego „Unum corpus et unum natio cum Polonia”. Jak zauważa autor „celem niniejszych rozważań jest próba odpowiedzi na pytanie: jakie miejsce zajmuje Mazowsze w najważniejszym dziele krakowskiego kanonika” Chodzi oczywiście o Jana Długosza.
Grzegorz Kuras przybliża sylwetkę legionisty, obrońcy Grodna i Tułacza płk. Edmunda Heldut – Tarnasiewicza
Ksiądz Roman Dzwonkowski w obszernym studium przedstawia „Duszpasterstwo wyznań niekatolickich w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRS i na Bliskim Wschodzie.
Marcin Krzysztofik z lubelskiego oddziału IPN analizuje w swoim artykule orzecznictwo radomskich kolegiów do spraw wykroczeń i stosowane przez nie represje wobec protestujących robotników w 1976.
Artykuły Piotra Żudraka i Andrzeja Misia są kolejnymi artykułami w „Kwarcie” prezentującymi lokalne jednostki Armii Krajowej i ich wysiłek w walce o niepodległość. Tym razem są to artykułu o Obwodzie Łuków i Rejonie Zakrzówek
Piotr Niwiński wybitny znawca wileńskiej Armii Krajowej przedstawia zarys operacji wileńskiej Armii Krajowej.
Andrzej Wasiak w dwóch artykułach zajmuje się polską myślą techniczną prezentując pistolet VIS oraz przyczynek do życiorysu Zygmunta Okołowa głównego konstruktora legandarnego polskiego motocykla „Sokół”.
Ważny a niesłusznie zapomniany moment walki Polaków o wyzwolenie spod sowieckiego jarzma przedstawia Mirosław Szumiło w artykule „Komuniści kontra Kościół. Znaczenie obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 roku”.
Dariusz Palusiński przedstawia historię Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W tym numerze kontynuujemy dyskusję na temat „Niezłomni czy Wykleci”. Tym razem publikujemy głos członka zarządu Fundacji Niepodległości Jana Fedirko.
W artykułach prezentujących działalność Fundacji można przeczytać obszerne relacje Dariusza Palusińskiego z działań na Wołyniu w 2015, Przemysława Jaśkiewicza z lubelskiej Retrospektywy Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” oraz krótkie notki Piotra Godziny i Macieja Szymczaka z działań Grupy Edukacji Historycznej.
Zapraszamy do lektury.
Kwarta dostępna w Sklepie internetowym