mega888 Rajd szlakiem 5. Wileńskiej Brygady AK mjra „Łupaszki”

Rajd szlakiem 5. Wileńskiej Brygady AK mjra „Łupaszki”

Zapraszamy na rajd pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr „Łupaszki” w terminie 27 czerwca -1 lipca 2015. Organizatorem jest Stowarzyszenie Historyczne Im. 5 Wileńskiej Brygady AK.
Współorganizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Fundacja Niepodległości wspiera również organizatorów Rajdu.
Głównym celem Rajdu jest zdobycie przez uczestników wiedzy na temat działalności podziemia niepodległościowego w Polsce po 1944 roku ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza. Planowane jest spotkanie z ostatnimi żyjącymi kombatantami podziemia niepodległościowego.
Rajd ma również na celu kształtowanie postaw etycznych i obywatelskich według hasła: "Bóg - Honor - Ojczyzna" i upowszechnienie wiedzy o walkach o niepodległość i suwerenność RP oraz przywrócenie pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego.
Przyjętych uczestników Rajdu podzieleno na patrole, na czele każdego stoi osoba pełnoletnia z uprawnieniami. Patrole mają do pokonania wyznaczone w rozkazach trasy i zadania do zrealizowania.Przez cały okres przebywania w terenie mają kontakt telefoniczny a na koncentracjach osobisty z organizatorami.Nocują na własną rękę – namioty, leśniczówki, plebanie, prywatne domy (w sytuacjach krytycznych możliwy transport samochodowy – auta organizatorów lub pomoc w uzyskaniu noclegu). Nocleg na „bazie” – sala gimnastyczna w szkole z dostępem do węzła sanitarnego (w tym prysznice).Wyżywienie – otrzymany na drogę suchy prowiant, ciepłe posiłki na „bazie”. W czasie Rajdu obecny jest lekarz, pielęgniarka i ratownik medyczny z wyposażeniem ratunkowym.
27 czerwca - sobota
12.00 – rozpoczęcie Rajdu w Zespole Szkół Handlowych w Sopocie ul. Kościuszki 18
12.15 - wykład wprowadzający Tadeusza Płużańskiego i prof. Krzysztofa Szwagrzyka
13.00 - wydanie koszulek, pakietów żywnościowych, rozkazów