mega888 Fundacja Niepodległości nagrodzona na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Fundacja Niepodległości nagrodzona na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Fundacja Niepodległości otrzymała nagrodę na jubileuszowym XXV Forum Ekonomicznym odbywajacym się w Krynicy. Na uroczystej gali we wtorek 8 września, Nagrodę Forum Ekonomicznego w Krynicy dla "Organizacji Pozarządowej w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2014" odebrał Prezes Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński. Laudację wygłosił Paweł Lisicki, Redaktor Naczelny Tygodnika "Do Rzeczy". Odbierając nagrodę, prezes Przemysław Omieczyński powiedział – Dziękuję serdecznie wszystkim ludziom tworzącym Fundację Niepodległości – pracownikom,  współpracownikom, wolontariuszom i partnerom Fundacji. Ta nagroda jest dla nich.

Więcej informacji na stronie Forum Ekonomicznego

Foto: Lucyna Omieczyńska

Fundacja Niepodległości powstała w Lublinie w 2004 roku. Założyło ją grono przyjaciół, którzy w drugiej połowie lat 80. XX wieku aktywnie działali w ówczesnych organizacjach opozycyjnych, głównie Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Głównym statutowym celem Fundacji Niepodległości jest zachowanie i upowszechnienie dziedzictwa polskiej historii i kultury – z położeniem szczególnego nacisku na dzieje Lubelszczyzny i Kresów. Kapituła przyznająca Nagrodę Forum Ekonomicznego w Krynicy doceniła sposób realizowania tych zadań przez Fundacji Niepodległości.

Przemysław Omieczyński:
Fundacja Niepodległości realizuje swoje zadania na wielu płaszczyznach. Wydobywa z cienia wydarzenia i ludzi, którzy podjęli działania, by Polska stała się krajem wolnym i niepodległym. Zachowuje relacje, dokumenty oraz zdjęcia świadków i uczestników ważnych historycznych wydarzeń. Przedstawia świadectwa pamięci historycznej w piśmie „Kwarta”. Angażuje się w duże ogólnopolskie projekty lub lokalne działania – wspierając upamiętnienie bohaterów naszej wspólnej historii. Zwraca się także do młodego pokolenia i proponuje nowoczesne formy przekazu – rekonstrukcje historyczne, filmy, płyty, koncerty rockowe. Działa też poza granicami kraju – realizuje np. prace konserwatorskie zabytkowych obiektów kultury w Krzemieńcu i Drohobyczu. Latem tego roku duża grupa lubelskiej młodzieży i wolontariuszy spędziła kilka tygodni na wędrownym obozie porządkując polskie cmentarze na Wołyniu. Wszystkie te działania prowadzimy w głębokim przekonianiu, że pamięć buduje tożsamość.

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest największym i najważniejszym spotkaniem liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestniczy w nim kilka tysięcy gości z kilkudziesięciu krajów – liderów życia politycznego, gospodarczego i społecznego z Europy, Azji i Ameryki. Wśród nich są prezydenci, premierzy, ministrowie, unijni komisarze, parlamentarzyści, prezesi największych światowych koncernów. W Krynicy od lat padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników konferencji cytowane są przez światowe media i omawiane przez środowiska eksperckie.
Forum jest też doskonałą okazją do debat i nieformalnych rozmów, podczas których politycy wyznaczają poziom zaufania do swoich krajów, niezbędny środowiskom biznesowym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Efektem krynickich spotkań jest lepsze porozumienie, szersze możliwości współpracy i wspólne inicjatywy, które będą budować przyszłość nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, ale także całego kontynentu.