mega888 Uroczystości i konferencja ku czci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Wiązownej

Uroczystości i konferencja ku czci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Wiązownej

Uroczystości i konferencja na cześć płk. Ryszarda Kuklińskiego
„Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy”
Przebieg uroczystości 7 XI 2015
Nadanie w Otwocku (o godz.9.30) ulicy nazwy: ul. płk. R. Kuklińskiego (między ul. Kraszewskiego i Generalską).
Msza Św w Zakręcie (o godz. 11.00) koncelebrowana w kościele pw. Św. Pawła Apostoła w Zakręcie (ul. x. Iwaniuka 1), Homilię wygłosi Biskup łowicki-Senior Józef Zawitkowski, z udziałem Kompanii Honorowej WP, Chóru Cantores Sanctae Barbarae, Krzysztofa Laskowskiego (trąbka) i Roberta Grudnia (organy), lektorów – Stanisława Górki i Jerzego Zelnika. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej (godz. 12.20) nieopodal dębu zasadzonego na cześć pułkownika Ryszarda Kulińskiego a noszącego imię „Viktoria”- asysta Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Przemówienia zaproszonych gości: przedstawiciela: Prezydenta RP, Ambasadora USA, Ministra Obrony Narodowej.
Odwiedziny w Emowie,ul. Sosnowa 26 (godz. 12.45) u przyjaciół pułkownika Kuklińskiego w domu gdzie płk. Ryszard Kukliński pomieszkiwał.
Otwarcie w Wiązownie Ogólnopolskiej Konferencji Popularno-Naukowej pod nazwą: Pomnik Symboliczny: Pułkownik Kukliński – Zwycięska Misja (godz. 15.00, w Zajeździe u Mikulskich, Wiązowna, ul. Parkingowa 18a)
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom konkursów:
* historycznego dla młodzieży gimnazjalnej powiatu otwockiego, któremu patronuje i fundatorem nagrody 1000 zł jest Rada Miasta Otwocka w osobie Jarosława Margielskiego. W Jury zasiadają m.in. prof. Tomasz Panfil, Barbara i Roman Barszczowie, Jacek Hajdacki, Piotr Ulatowski, Maciej Milewski, Jan Łepkowski, Kajetan Rajski.
* plastycznego – na plakat – w którego jury zasiadają: prof. Rosław Szaybo, Andrzej Fogtt, Andrzej Pągowski, Szczepan Sadurski, Jakub Kijuc. Fundatorem nagrody w wysokości 5000 zł. jest Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny.Nad Konkursem na Plakat patronat objął wiceprzewodniczący Europarlamentu Europejskiego poseł Ryszard Czarnecki.
Konferencja pod przewodnictwem prof. Józefa Żaryna
Prof. Tomasz Panfil: Szpiegostwo i szpiedzy, czyli spiskowe wersje historii
Dr hab. Józef Brynkus: Homo sovieticus – człowiek zniewolony
Michał Siwiec-Cielebon: Między zdradą a honorem oficera
płk. Piotr Wroński: Dylematy oficera
kpt. Franciszek Krzysiak: Dwudziesty pierwszy wiek patrzy na Pułkownika
Kajetan Rajski: Z ojca na syna, czyli patriotyzm dziedziczny
Tadeusz Płużański: Pułkownik Kukliński – ostatni żołnierz wyklęty
Prof. Marek Wolsza: Przebić żelazną kurtynę
Tomasz Łysiak: Archetyp żołnierza niezłomnego na drodze do Niepodległości
Dyskusja po prelekcjach prowadzenie red. Bogdan Rymanowski(pocz. godz. 18.15 – 19.15).
Koncert: Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk
Swój udział, jako współorganizatorzy zadeklarowały instytucje takie, jak:
– Izba Pamięci Płk. Kuklińskiego
– Fundacja „Łączka”
– Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
– Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego
– Towarzystwo Parku im. dr H. Jordana
– Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość z Krakowa
– Fundacja Mikołaja z Radomia
– Fundacja Gdzie z Krakowa
– Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki
– Kapituła Medalu „Zło Dobrem zwyciężaj”
– Portal internetowy Pressmania.pl
– Portal internetowy Głosgminny.pl
– Muzeum Tradycji Niepodległościowej Ziemi Wadowickiej im. 12 Pułku Piechoty
– Fundacja Niepodległość
Do uczestnictwa w Komitecie Honorowym zaprosiliśmy m.in. Rodzinę rtm. Witolda Pileckiego, w osobie Zofii Pileckiej – Optułowicz i prawnuka Krzysztofa Kosiora; Córkę gen. Władysława Andersa, panią Annę-Marię Costa z d. Anders Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ryszarda Czarneckiego Dyrektora Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dariusza Gwizdałę Starostę Powiatu Otwockiego, Mirosława Pszonkę; Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Wadowickiego, Zbigniewa Małeckiego; Radę Miasta Otwocka z przewodniczącym Jarosławem Margielskim; Burmistrza Józefowa, Stanisława Kruszewskigo; Wójta Gminy Wiązowna, Janusza Budnego; Radę Gminy Wiązowna z przewodniczącą, Renatą Falińską;
W skład Komitetu Honorowego weszli także m.in.Witold Gadowski, , Michał Dworczyk, Jan Dziedziczak, Kazimierz Cholewa, Marek Ludwikiewicz, prof. Jan Żaryn, Partnerem jest Muzeum Historii Polski
Do tej pory akces sponsorski zgłosili następujący lokalni (i nie tylko) przedsiębiorcy: Hotel „Wiktoria”, Mochtoys, Direx, Firma Tadeusz Gomoła, Browary Regionalne Jakubiak, Salon Reklamy Goody w Otwocku, Firma Son, Pensjonat Stara Szkoła w Piaskach, Piekarnia Paweł Radzikowski z Wiązowny, HmmmStudio, AKSped z Otwocka,