mega888 „Przeszłość i współczesność Wołynia oraz Polesia - Nekropolie”

„Przeszłość i współczesność Wołynia oraz Polesia - Nekropolie”

DSC 3547 web425 listopada 2015 r. w Wołyńskim Muzeum Krajoznawczym w Łucku odbyła się LVI wołyńska konferencja naukowo – krajoznawcza „Przeszłość i współczesność Wołynia oraz Polesia - Nekropolie”. Na zaproszenie organizatorów (Dyrektora Muzeum oraz woj. oddz. Zw. Krajoznawców Ukrainy) przybył m.in. Konsul p. Marek Zapór – z Konsulatu RP w Łucku.

Wśród zaproszonych gości głos nt. Włodzimierza Wołyńskiego – poszukiwań i ekshumacji na tamtejszym grodzisku obywateli II RP (żołnierzy, policjantów i ludności cywilnej) ofiar mordów sowieckiego NKWD i niemieckich hitlerowców trwających od 6 lat zabrał Jan Fedirko. Przedstawiciel Fundacji Niepodległości zaprezentował w skrócie przebieg prac, ich efekty oraz realizujących je ukraińskich (DP „Wołyńskie Starożytności”), a także polskich (z toruńskiej Fundacji im. Gen. E. Zawackiej) archeologów.
Osobny temat stanowiły problemy związane z eksploracją na grodzisku i w ogóle tego typu pracami, a także perspektywy współpracy na przyszłość. Aleksy Złatogorski (szef „Wołyńskich starożytności”) omówił ubiegłoroczne poszukiwania i ekshumacje polskDSC 3547 web4ich żołnierzy z okresu II wojny światowej przeprowadzone na zlecenie ROPWiM na Wołyniu i Polesiu Wołyńskim. Uczestnicy byli zgodni, że tak tragiczne wydarzenia wymagają odpowiedniego upamiętnienia i intensyfikacji działań poszukiwawczych, aby w konsekwencji z należnym szacunkiem pochować ich ofiary na cmentarzach w poświęconej ziemi.
Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, 25 XI 2015 r. Łuck – Ukraina