mega888 Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Chełmży

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Chełmży

Z pewnym opóźnieniem dostaliśmy ciekawą relację z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Chełmży, które wsparła Fundacja Niepodległości. Poniżej przedstawiamy obszerną relację.

Obchody odbyły się w niedzielę 28.02.2016r. i rozpoczeły się mszą świetą o godz, 9:30, a po mszy odbył się II Chełmżyński Marsz im kpt. Mieczysława Szczepańskiego "Dębiny" i Żołnierzy Wyklętych ( takie małe wyróżnienie naszego lokalnego "Wyklętego" i dodatkowo Cichociemnego ). Na koniec marszu odbył się apel poległych przy obelisku upamiętniającym "Dębinę" z okolicznosciowymi przemówieniami przedstawicieli lokalnych władz oraz z udziałem kibiców Legii Chełmża i Sparty Brdodnica, którzy dodatkowo uhonorowali pamięć "Żołnierzy Wyklętcyh" odpaleniem rac. Następnie o godz. 16:00 w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury odbyła się część artystyczna  W częsci artystycznej  najpierw została przedstawiona inscenizacja przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Chełmży pod kieunkiem Sławomira Wierzbickiego dotycząca kapitana Mieczysława Szczepańskiego, która z uwagi na wykonanie i jego poziom została przyjęta owacją na stojąco relacja na youtube - www.youtube.com/watch?v=Fn-hHtX6ydA . Jego powtórka odbyła sie jeszcze w dniu 1.03.2016r. dla uczniów tego gimnazjum i chętnych. Następnie z promocją kwartalnika  "Wyklęci" wystąpili autorzy artykułów w pierwszym numerze tego wydawnictwa Ewelina Dąbrowska i Rafał Tesmer, którzy ponadto opwiedzieli o swoich zainteresowanich zwiążanych z Żołnierzami Wyklętymi.

Kolejnym punktem była licytacja książek na rzecz kwesty, przy czym książki Piotra Semki - "My reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956", Anny Marii Anders - "Córka generała i piosenkarki", Grzegorza Wąsowskiego - "Szkice o Żołnierzach Wyklętych i współczesnej Polsce", Szymona Nowaka - "Dziewczyny Wyklęte" były okraszone osobistymi dedykacjami autorów tych ksiązek dla zwycięzców licytacji w Chełmży w ramach kwesty na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych i ponadto licytowana była ksiązka o kpt. Mieczysławie Szczepańskim "Dębinie" "Kiedy brat zabija brata" oraz zestaw z Fundacji Niepodległoci z Lublina w postaci płyty "Panny Wyklęte" ksiązki Józefa Bandzo ps, Jastrząb - "Tak było" i kwartalników "Kwarta". Zwycięzcy otrzymywali jeszce dodatkowo pakiety wydawnidtw otrzymanych z IPN w Bydgoszczy. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, z Wydawnictwa Biały Kruk oraz Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z Torunia i i z prywatnych zbiorów. Wszycy występujący otrzymali na pamiątkę książki wraz z plakatami "Dębiny" ( 50 x 50 cm ) wykonanymi z wlepki zrealizowanej przez Fundację Niezłomni.W czasie licytacji zdarzyła sie zabawna sytuacja, gdy kwotę 80 zł. podbił do 95 zł. około sześcioletni chłopczyk, który pojawił sie w przy pierwszym rzędzie i na pytanie czy ma konto dziarsko odpowiedział, że tak. Został uhonorowany komiksem, niestety nie wygrał licytacji, za chwilę padło 100, ale zebrał rzęsiste brawa. Finałem spotkania był koncert barda Macieja Różyckiego, który swoim wystepem oczarował wszystkich i na pewno nie był to jego ostatni występ w Chełmży.

Zebrano kwotę 3065,56 zł na ekshumecje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych, która została Przekazana do Fundacji "Niezłomni"

Mariusz Daszkowski,

Zdjecia Wojciech Wichnowski www.facebook.com/wojciech.wichnowski