mega888 Retrospektywa NNW - monodram "Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki"

Retrospektywa NNW - monodram "Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki"

pilecki spektakl plakat2 web6Monodram "Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu  Przemysława Tejkowskiego wg scenariusza Sławomira Gaudyna i Przemysława Tejkowskiego. Reżyseria – Sławomir Gaudyn. Scenariusz przedstawienia oparty jest  na autentycznych dokumentach potwierdzających działalność i losy wybitnego Polaka, ochotnika do Auschwitz, bestialsko zamordowanego przez reżim komunistyczny Witolda Pileckiego. Wspomniane dokumenty to raport Pileckiego z Auschwitz, protokoły z przesłuchań i przewodu sądowego, listy, poezja i wypowiedzi Pileckiego. Spektakl jest  żywą, sceniczną dokumentacją życia i działalności Witolda Pileckiego. Swoistym hołdem złożonym tej postaci, a także wydarzeniem artystycznym spełniającym funkcję edukacyjną.

RECENZJA Wojciecha Czaplewskiego: "Chwile ciemności zdają się mówić, ze nie ma nadziei. Lecz kiedy źródłem światła jest lampa śledczego w pokoju przesłuchań, wówczas ciemność to chwila ulgi, przerwa w niekończącym się paśmie okrucieństw. Ciosy, pod którymi chwieje się i pada Bohater, zadaje ręka, której nie widać (nie dlatego, że jej nie ma, lecz dlatego, że jest ciągle, zawsze, wszędzie). Teatralna opowieść o Witoldzie Pileckim to nie tylko dokumentalna relacja, posklejana z oświęcimskiego raportu, listów, protokołów przesłuchań. To także nie tylko chwytająca za gardło opowieść o pięknym człowieku. Przemysław Tejkowski  stworzył na scenie postać, która staje wobec przeklętych pytań o zło w historii i zło w człowieku, która do dna zgłębia ból, rozpacz i upokorzenie. I w tej ciemności nie waha się stanąć po stronie nadziei. Strzał w tył głowy niczego nie kończy. Ofiara ma sens. Istnieje Prawda. Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki, reż. Sławomir Gaudyn, wyk. Przemysław Tejkowski

TWÓRCY:

Przemysław Tejkowski  Urodził się w 1968 r.. w Krakowie. Aktor, absolwent PWST w Krakowie. Pracował w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Bagatela w Krakowie. W latach 2007 – 2011 był Dyrektorem Naczelnym  Teatru im.  Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Był członkiem Zarządu TVP S.A. W dorobku posiada kilkadziesiąt ról teatralnych, kilka filmowych, był współpracownikiem Radia Rzeszów, dla którego stworzył kilkaset autorskich audycji, w tym kilkanaście słuchowisk. Jest autorem kilku sztuk teatralnych ( „Ostatnie tango z Herbertem, „ A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”, „Motel pod mocnym Amorem”, „Księżniczka na ziarnku grochu” wg H. Ch. Andersena ).

Sławomir Gaudyn Aktor, reżyser. Pracował w teatrach w Tarnowie, Zielonej Górze, Bielsku-Białej, Rzeszowie.  Jako reżyser współpracuje z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem „Syrena „ w Londynie, Polskim Studiem Teatralnym w Wilnie. Na rzeszowskiej scenie wyreżyserował m.in. „Odprawę posłów greckich”,  „O nim zapomnieć nie wolno. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim”,  "18729"- spektakl o Józefie Szajnie.

Jacek Chrobak , ur. 22.11.1970 r w Rzeszowie – muzyk instrumentalista, kompozytor muzyki filmowej i ilustracyjnej i teatralnej,aranżer. Pracownik TVP S.A. Oddział w Rzeszowie.

Warto dodać, że monodram wyprodukowała Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu i stąd premiera tego znakomitego monodramu miała miejsce w ubiegłym roku właśnie w Kołobrzegu na III edycji Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim

Przedstawienie, będące częścią Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wykleci" odbędzie się 5 kwietnia 2016 o godzinie 17:00 w Chatce Żaka, ul. Radziszewskiego 16. Wstęp wolny