mega888 FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI ODZNACZONA NA UKRAINIE ZA "MĘŻNĄ POMOC"

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI ODZNACZONA NA UKRAINIE ZA "MĘŻNĄ POMOC"

Majdan medal FN 2016 03 16 21802516 marca 2016 w Kijowie odbyły się uroczystości drugiej rocznicy wymarszu na front – niemal wprost z Majdanu – ochotników Samoobrony którzy stawili czoło rosyjskiej agresji we wschodniej Ukrainie. W ramach uroczystości na kijowskim Majdanie, przed frontem m.in. Batalionu im. Gen. Kulczyckiego* Gwardii Narodowej Ukrainy, wręczono medale za „Mężną Pomoc”. Wśród odznaczonych była jedna osoba spoza Ukrainy – członek zarządu Fundacji Niepodległości Jan Fedirko (medal nr 32), który odebrał to odznaczenie za całokształt działań pomocowych prowadzonych przez Fundację. Przemówił on również w imieniu Polaków, którzy niosą pomoc Ukraińcom, stawiającym czoła moskalskiej agresji. Podziękował m.in. naszym najbliższym sąsiadom za mężną postawę, zapewnił o wsparciu i o tym, że nie sposób wyobrazić sobie wolnej Polski i Europy bez - w pełni - wolnej Ukrainy.

Wspomniał o modlitwie za tych wszystkich, którzy zginęli za wolność – również naszą – na Majdanie i w antyterrorystycznych oddziałach ukraińskich ATO. Zwieńczeniem wystąpienia oraz wyrazem zachowania ideałów Rewolucji Godności było wspomnienie heroicznej postawy i zapewnienie o solidarności z Nadią Sawczenko. Słowa te spotkały się z żywą reakcją zgromadzonych, wśród nich Andrija Parubija – ówczesnego Komendanta Majdanu (obecnie wicemarszałka ukraińskiego Parlamentu i Przewodniczącego Rady Obrony Ukrainy) oraz przedstawicieli środków społecznego przekazu.
Następnie zgromadzeni przemaszerowali przez ul. Instytucką, składając kwiaty w miejscach upamiętnienia poległych z tzw. Niebiańskiej Sotni (Kompanii). Przedstawiciele Fundacji Niepodległości zapalili tam biało-czerwone znicze. W budynku MSW (którego strukturom podlega Gwardia Narodowa) kontynuowano uroczystości z udziałem najwyższych przedstawicieli władz Ukrainy - Prezydenta Petro Poroszenko, ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa oraz sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.
Najbardziej cieszy wdzięczność i pamięć ze strony szeregowych żołnierzy oraz zwykłych obywateli Ukrainy, dla których Fundacja Niepodległości stała się wręcz synonimem Polski – jej otwartej postawy, dobrosąsiedzkich relacji i ofiarnej pomocy. Wzruszające wręcz były słowa skierowane do przedstawicieli Fundacji Niepodległości: „zachowaliście się jak trzeba”.
Jan Fedirko

Foto: Jan Fedirko, Wojciech Rowiński i Archiwum Gwardii Narodowej Ukrainy

* Batalion stworzony z uczestników Rewolucji Godności nosi dziś imię gen. Kulczyckiego legendarnego wręcz dowódcy. Gen. major Sergij Kulczycki był jednym z najwyższych stopniem ukraińskich wojskowych i jednym z nielicznych, którzy ruszyli od razu na front wraz z ww.
ochotnikami – w ramach tworzonej Gwardii Narodowej. Zginął w maju 2014 roku pod Słowiańskiem – w trakcie jego wyzwalania. Pochowany został w obecnej Alei Zasłużonych cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.

Majdan medal FN 2016 03 16 218025
Dowódca 27 Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy płk Roman Leonovich (w której skład wchodzi Batalion im. gen. Kulczyckiego) wręcza medal Janowi Fedirko z Fundacji Niepodległości. / foto: Archiwum Gwardii Narodowej Ukrainy

Majdan batalion 2016 03 16 6473
Na kijowskim Majdanie w uroczystości uczestniczył Batalion im. Gen. Kulczyckiego Gwardii Narodowej Ukrainy