mega888 Retrospektywa NNW 2016 - zapowiedź trzeciego dnia

Retrospektywa NNW 2016 - zapowiedź trzeciego dnia

Dzisiaj ostatni dzień lubelskiej Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wiodący temat został już zasygnalizowany poniedziałkową popołudniową projekcją filmu "Historia Kowalskich" przedstawiający historię okrutnego mordu dokonanego przez Niemców na rodzinie Kowalskich w Ciepielowie ukrywającej żydowską rodzinę. Film "Stella" nagrodzony nagrodą im. Janusza Krupskiego przedstawiający sylwetkę Stelli Zylbersztjn - Tzur, która zawdzięcza ocalenie z Holokaustu wielu Polakom  z determinacja walczy o ich godne uhonorowanie przez Instytut Yad Vashem.

Zaraz po filmie zapraszamy na panel "Polaków i Żydów problemy z historią". W panelu wezmą udział: Dariusz Walusiak, Ewa Kurek, Marek Jerzman, Ireneusz Lisiak. Na panelu zostanie również zaprezentowana książka Dariusza Walusiaka "Winni. Holokaust i fałszowanie historii"

Po panelu zaprezentowany zostanie kolejny wyróżniony film pod tytułem "Rączy" opowiadający losy ppłk. Tadeusza Bieńkowicza ps. "Rączy".

Po projekcji kolejne wydarzenia artystyczne, którym będzie koncert młodej wokalistki z Jasła Gabrieli Pięty, która zaśpiewa piosenki Przemysława Gintrowskiego.

Część przedpołudniową zakończy zakończy film "Leganda wileńskiej konspiracji"

Po południu pokazany zostanie film o dzieciach w Powstaniu Warszawskim "Fajna ferajna". A Retrospektywę zakończy monodram Przemysława Tejkowskiego "Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki"

Retrospektywa odbywa się w Chatce Żaka, ul. Radziszewskiego 16

Sponsorzy web5