mega888 Projekt „Pamięć bez granic”

Projekt „Pamięć bez granic”

Fundacja Niepodległości włączyła się w projekt „Пам'ять без кордонів” („Pamięć bez granic”) realizowany na ziemi hrubieszowskiej od kilkunastu lat przez ukraińską organizacje obywatelską Фонд Незалежності (Fundacja Nezałeżnosti, czyli w tłumaczeniu na jęz. polski Fundację Niepodległości). Wolontariusze – głównie studenci historii z Wołynia - porządkowali opuszczone po II wojnie światowej cmentarze - w tym roku na terenie gminy Mircze. Jest to identyczna działalność jaką my prowadzimy po drugiej stronie pogranicza na Wołyniu. Wzajemne wsparcie od kilku lat przynosi bardzo pozytywne owoce – chociażby wiele przyjaźni pomiędzy młodymi Polakami i Ukraińcami (poprzedzonych nie raz i nie dwa długimi i trudnymi rozmowami o wspólnych losach obu nacji, zwłaszcza na nadbużańskim pograniczu).

Podobnie jak nam – Polakom – na Ukrainie, taki i tu wsparcia udzieliły miejscowe władze na czele z Panią Wójt Gminy Mircze Martą Małyszek. Jak zwykle gościną i pomocą służył Dyrektor Samorządowego Zespołu Szkół P. Józef Czerniak i jego pracownicy. Najbardziej cieszą jednak postawy spontanicznej pomocy ze strony mieszkańców samorzutnie pomagających w pracy na cmentarzach, bądź służących za darmo specjalistyczną pomocą np. pospawanie uszkodzonego ogrodzenia. Zadowolenie tym większe, że jeszcze raz wspomnę, że z co najmniej równie serdecznymi postawami spotykamy się ze strony Ukraińców nie tylko na Wołyniu.

W br. porządkowano m.in. cmentarze w Modryniu i Wereszynie. Być może uda się jeszcze w br. powtórzyć akcje w Wiśniowie lub Starej Wsi.

Duże wrażenie na uczestnikach zrobił przyszkolny „Orlik” i jego wyposażenie. Stał się również miejscem spotkań nie tylko towarzyskich z miejscową młodzieżą, ale również sportowych.

Pracami jak zwykle kierował Sergiej Godlewski (m.in. uczestnik Rewolucji Godności na kijowskim Majdanie i walk w ATO z rosyjska agresją – zasłużony działacz współpracy ukraińsko–polskiej, współpracujący z naszą Fundacją; m.in.: http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/filmoteka/1538-obchody-w-horochowie-wideo)

Warto zaznaczyć, że uczestników odwiedził Igor Guź – poseł Rady najwyższej Ukrainy (Wierchowna Rada – ukraiński parlament) z Wołynia będący z-ca przewd. Komisji Spraw Zagranicznych, który w minionych latach niejednokrotnie sam w tych pracach brał aktywny udział.

Jan Fedirko, FN, Mircze 25 VII 2016 r.